کد خبر : 202375
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1395 12:27
تعداد مشاهدات : 923

کودک خلاق را در کلاس شناسایی کنید.

اگر در کلاستان دنبال شاگرد خلاق می گردید، احیانا باید در میان آنها که گاه عاصی تان می کنند، جستجو را آغاز کنید.
مدرسه ها و بسیاری از معلمان ، اغلب خلاق بودن در خیلی از درس ها و موضوعات را به راحتی پذیرا نیستند. اگرچه که هنر از این بابت استثنا ء محسوب می گردد و کودکی که در زمینه هنری خلاقیت داشته باشد، امکان شناسایی شدن او توسط معلم هایش بالاتر است. علت این مشکل در تشخیص شناسایی کودکان خلاق، شاید به آن بر می گردد که مولفه های شناختن یک کودک دارای خلاقیت، اغلب در مدرسه و کلاس جزو ویژگی های منفی به حساب می آیند. کودکانی که مشغول چرت زدن هستند، آنهایی که تمایلی به کار گروهی ندارند،بچه هایی که  افکار متضاد زیادی با معلم و همکلاسانشان دارند و دسته ای که  اغلب ایده های شان عجیب و غریب است.، احتمال بیشتری دارد که شاگرد خلاق کلاس باشند. یکی از دیگر مشخصه های کودک خلاق این است که به راحتی و مانند دیگر کودکان کلاس با "نمره" برانگیخته و تشویق نمی گردند. نمره برای  این گونه دانش آموزان یک محرک به حساب نمی آید و این مساله ای نیست که برای برخی از معلمان قابل قبول باشد. بنابراین در یک مدرسه سنتی و آموزش به شیوه کلاسیک آن، هیچکدام از مشخصات گفته شده نه تنها قابل ستایش نیستند، بلکه از اساس پذیرفتنی نمی باشند.

حضور یک شاگرد خلاق در کلاس می تواند برای معلم یک تجربه لذت بخش باشد اما بشرط آنکه معلم بتواند "عدم هماهنگی" کودک با همکلاسی هایش را مدیریت کند. از طرف دیگر گاهی خلاقیت کودک با بیش فعالی و اختلال عدم تمرکز، اشتباه گرفته می شود و به دانش آموز بجای تشویق شدن و آموزش دیدن، برچسب غیرطبیعی و بیمار زده می شود. کودکانی که از سطح خلاقیت بالاتری برخوردارند، معمولا توجه متفاوتی را می طلبند و از چارچوب گریران هستند. معلمان باید بتوانند در عین آموزش احترام به چارچوبها، فضا را برای رشد و نمو خلاقیت کودک باز بگذارند. این مساله برای معلم ممکن است چالش های دیگری با سایر دانش آموزان ایجاد کند و احساس تبعیض در دانش آموزان را سبب شود.

اینکه خلاقیت در کودکان با ورود آنها به مدرسه رو به افول می گذارد، کاملا بر تحقیقات علمی استوار است. بسیاری از رفتارهای کودکان که بخاطر کسالت از فضای کلاس یا بی علاقگی به موضوع، نشان داده می شود، از طرف معلمان نه دلیلی بر بی انگیزگی محصل، که کاملا به "بی ادبی " او نسبت داده می شود و به فراخور کاری که از کودک سر زده است مورد تنبیه یا شماتت قرار خواهد گرفت.

یک مدل تقسیم بندی شاگردان کلاس وجود دارد که دکتر برنی کینگور آن را   با توجه به نحوه پاسخ گویی محصلین به تمرینات درسی تدوین کرده است که شاید به معلمان عزیز کمک کند که در تحلیل فضای کلاس و دانش آموزان راحت تر عمل کنند.دکتر برتی کینگور دانش آموزان کلاس را به سه گروه تقسیم میکند:

- انجام دهنده high achiever
- مستعد gifted learner
- خلاق creative thinker


دکتر کینگور در جدولی به مقایسه تفاوتهای این سه گروه از دانش آموزان می پردازد و به معلمان پیشنهاد می دهد که برای مدیریت بهتر کلاس و دانش آموزان از این چارت بهره ببرند تا راحتتر بدانند که با هر دانش آموز چگونه رفتار کنند و از میان آنها، دانش آموز خلاق را تشخیص دهند.

او در توصیف صفات هر گروه تعدادی از ویژگی های بارز را بر می شمرد. گروه اول که انجام دهنده  هستند، معمولا همان دانش آموزانی هستند که معلم با آنها مشکل خاصی ندارد. در راستای اهداف کلاس و درسهای معلم هستند. علاقمند و تلاشگر هستند و برای نمرات خوب تلاش می کنند. ایده های خوبی دارند. برای یادگیری به چندین بار تکرار نیازمندند و سعی می کنند نهایت توانایی خود را بکار بگیرند تا به نتیجه برسند.این گروه خوب حفظ می کنند و برای کسب اطلاعات جدید مشکلی ندارند. با دقت و محتاط هستند و در کل از مدرسه لذت می برند.

گروه دوم آن دسته از دانش آموزانی هستند که صاحب ایده های پیچیده و خوب هستند. حضورشان در کلاس موجب شوق معلم است ، زیرا می دانند که چگونه ایده های بالاتر از متوسط کلاسی ارائه دهند. بسیار کنجکاو هستند و سوالات آنها  گاهی چالش بر انگیز هستند. این گروه بر یادگیری فردی بیشتر متکی هستند و می توانند فرد شروع کننده در کلاس باشند. قدرت ذهنی خوبی دارند و می توانند بین مشاهدات و ایده های جدید و دانسته های قبلی خود ارتباط منطقی برقرار کنند.

گروه سوم کودکان دارای تفکر خلاق هستند. این گروه اغلب از اطلاعاتی که دریافت می کنند شگفت زده می شوند. قدرت این را دارند که ایده های زیادی را بطور همزمان ارائه دهند، هر چند که ممکن است ایده هایشان زیاد کاربردی و یا فکرشده نباشند. در این گروه کسالت و حالت چرت زدگی در کلاس ممکن است زیاد دیده شود. خیلی از اوقات پروژه هایی را شروع می کنند که امکان دارد هرگز آن را تمام نکنند. از خلق کردن لذت می برند و می توانند در لحظه،  یک موضوع جدید را بدون آمادگی قبلی ،ارائه دهند.  خیلی مستقل هستند و معمولا هماهنگ شدن آنها با دیگران دشوار است. این گروه اغلب شوخ طبع هستند و می توانند در اطرافیان خود حس شادی و سرزندگی بیافرینند.

نتیجه اینکه، با توجه به موج جدیدی که در مورد تفکر خلاق ، شکل گرفته است و اغلب نظام های آموزشی سعی در توسعه خلاقیت کودکان و نوجوانان خود دارند، شاید بد نباشد که در عین تدوین محتوای آموزشی مناسب در این زمینه، راههای شناسایی کودکان خلاق را نیز به والدین و بخصوص معلمان آموزش دهند. چنانچه مربیان آموزشی کودکان، توانایی تشخیص کودکان خلاق تر را در خود پرورش دهند، چه بسا مدرسه پیش از تبدیل شدن به محلی برای جدایی کودکان مستعد از غیر مستعد، به مکانی برای شکوفایی همه دانش آموزان مبدل گردد که در آن تفاوتهای کودکان پذیرفته می شود و برای توسعه استعدادهای گوناگون آنها هزینه می شود.

مولف و گردآورنده: نیلو کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12