کد خبر : 202377
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 12:38
تعداد مشاهدات : 807

هنر و ترس کودک

ترس باید به عنوان یک احساس طبیعی در انسانها ، به کودک معرفی گردد و برای شناساندن آن به کودکان باید به شیوه صحیح عمل کرد. هنر در این میان می تواند کارگشا باشد.

ترس یکی از احساسات طبیعی بشر است که انسان در دوره حیات خود بالاخره از یک زمانی شروع به درک آن می کند. کودکان در ماههای اولیه زندگی شناخت و ادراکی از ترس  ندارند. به تدریج و با رشد کودک ، ترس خود را به شکل ترس از جدایی از والدین و بخصوص مادر، نشان می دهد. در این دوره کودکان دوری از پدر و مادر را مساوی با "عدم"  آنها حس می کنند و با ندیدن آنها در کنار خودشان به شدت مضطرب می شوند. هر چه کودک بزرگتر می شود و به دامنه تجربیات او افزوده می شود نوع ترس در او تغییر شکل می دهد. ترس از تاریکی، ترس از تنها خوابیدن در رختخواب، ترس از صدای بلند، ترس از جدایی و ... انواع دیگری از ترس هستند که در بچه ها با بزرگتر شدن آنها، امکان دارد برایشان پیش بیاید. برخی از ترسها در نتیجه رفتار نادرست و مخرب والدین شکل می گیرند و بعضی دیگر به علت مواجه ناگهانی کودک با شرایط بیرونی خاصی ایجاد می گردند.نوع اول به اشکالات تربیتی والدین بر می گردد و دومی گاهی خارج از کنترل والدین هستند. مثلا  در حالت دوم، دیدن یک ماسک ترسناک، وقوع زلزله  و واکنش های دیگران، برخورد  برخی از اطرافیان کودک که گمان می کنند ترساندن کودک می تواند بازی هیجان انگیزی باشد، تغییر محل زندگی، افراد غریبه و ... می تواند شرایط را برای مدیریت ترس در کودک دشوار کند.
بیوشیمی ترس


در هنگام ترس، با ترشح هورمونهای زیادی بدن سعی در تطبیق خود با شرایط پیش آمده می کند. آدرنالین یکی از هورمونهایی است که در زمان ترس و استرس، وارد جریان خون می شود. با افزایش آدرنالین در خون، ضربان قلب تندتر می شود، فشار خون بالا می رود و عضلات از نظر قدرتی آماده رویارویی با فاکتور ایجاد کننده ترس می شوند. بسته به اینکه سطح ترس چقدر باشد واکنشهای متعددی نظیر کنار کشیدن بدن،  بستن چشمها، فرار کردن و ... انجام می شود. هنگامی که ترس فروکش می کند، ترشح کورتیزول، آدرنالین و ... در خون کاهش می یابد اما بدن تا مدتی بعد از کاهش ترشح هورمون های مرتبط با ترس، به حالت آماده باش ، وضعیت خود را حفظ می کند.

راهکارهایی جهت  مدیریت ترس در کودکان


اگر با ترس بچه ها به شکل صحیح برخورد شود، یعنی در وهله اول احساس او پذیرفته شود و سپس به کودک کمک شود تا عامل ترس آور را بشناسد و در نهایت او را به آهستگی با موقعیت یا شئ ترسناک روبرو کرد، می توان امید داشت که ترس برای او به عنوان یک احساسی که همه آن را تجربه می کنند، لمس شود. روشهای متعددی برای غلبه بر ترس کودکان وجود دارد که می توان با بهره گیری از آنها تا حد زیادی به کودک کمک کرد تا درک واقع بینانه ای نسبت به ترس داشته باشد.

- فضایی را در خانه ایجاد کنید که در آن، کودک به راحتی بتواند راجع به ترس های خود صحبت کند. حتی می توانید از ترسهای خود برای فرزندتان حرف بزنید تا او متوجه شود که دیگران و از جمله والدینش نیز ترس را تجربه می کنند.

- برای روبه رو کردن کودک با عامل ترسناک، عجله نکنید. پس از تایید احساس ترس او، تلاش کنید که بتواند ترس خود را تشریح کند. مثلا اگر کودک از اتاق تاریک می ترسد، آیا علت او ندیدن اطرافیانش است یا سایه های تشکیل شده در اتاق برایش رعب و وحشت ایجاد می کند. در مرحله بعد می توانید ابتدا خودتان به عامل یا فضای ایجاد کننده ترس نزدیک شوید و به او بفهمانید که هیچ اتفاقی برایتان نیفتاد. سپس کودک را با خود برای این تجربه همراه کنید. اگر کماکان می ترسید، اصلا برای بردن او به محل ترس او را مجبور نکنید. در این مسیر هر گونه پیشرفت کودک را مورد تشویق قرار دهید.

- استفاده خلاقانه از نقاشی، داستان گویی و اجرای نمایش می تواند برای غلبه کودک بر خشم بسیار کارآمد و اثر بخش باشد.


هنر و ترس کودکان


یکی از راههای حل مشکل ترس در کودکان هنر درمانی است. هنر درمانی اشکال مختلفی دارد و با هنرهای مختلف می شود درمانهای متعددی طراحی و اجرا کرد. در اینجا برای کودکانی که ترس در آنها به حالت مزمن و نگران کننده در نیامده باشد، پیشنهادهایی مطرح می شود.

به او پاستل های رنگی و یک کاغذ بزرگ بدهید.


رنگها خاصیت درمانی دارند و می توان از آنها کمک گرفت تا کودک بوسیله رنگ درونیات خودش را آشکار کند. وقتی یک فضای بزرگ برای بازی با رنگ کودک در نظر می گیرید، عملا کل بدن کودک درگیر حرکت می شود. در کنار خود رنگ، همین حرکات فیزیکی استرس و ترس کودک و علایم فیزیکی آنها را در کودک تخفیف می دهد. کودک با کشیدن خطوط یا نقاشی و استفاده از رنگهای مختلف تنش خود را برون ریزی می کند. در این حالت ممکن است عامل ترس از بین نرود، اما کودک با رنگ خود را تخلیه احساسی می کند.

نمایش عروسکی طراحی کنید.

اگر با وسایل دور ریختنی و اضافی، بتوانید عروسکهایی را به عنوان نمادی از عامل ترس بسازید، شاید کودک راحت تر از خود آن شئ یا موقعیت با آن ارتباط برقرار کند. سپس یک نمایش طراحی کنید که در آن عروسک ترس خودش را معرفی کند و علت ترسناک بودنش را توضیح دهد. برای کودکانی که ترس آنها شدید است می توان از این روش برای نزدیک شدن تدریجی به عامل اصلی ایجاد کننده ترس بهره ببرید و در مرحله بعد شئ اصلی را استفاده کنید.

کولاژ بسازید


کودک را با مفهوم کولاژ آشنا کنید و سپس کاغذ ، رنگ ، روزنامه و مجله باطله و چسب در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید یک کولاژ از ترس خودش بسازد. این روش برای کودکان سنین بالاتر که در آنها مهارتهای کلامی و دست کاملا توسعه یافته کاربرد دارد. توجه داشته باشید که تفسیر این کولاژها معمولا نیازمند کار تخصصی یک روانشناس کودک است و اغلب اوقات والدین به تنهایی ممکن است نتوانند به نتیجه درستی دست یابند.

مولف و نویسنده : نیلو کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12