کد خبر : 202502
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1395 14:14
تعداد مشاهدات : 2404

بازی هایی برای تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی، بهترین پیشگوی دست آوردهای آینده کودک است.


هوش هیجانی به کودکان کمک می کند تا در موقعیت های تهدید کننده و خطرناک، واکنش مناسب تری برای نجات خود انجام دهند. همچنین با کمک هوش هیجانی می توانند به ریشه های غم و شادی در خود پی ببرند و آن را مدیریت کنند. حساسیت و هوش هیجانی بالاتر به کودکان کمک می کند تا نیازهای دیگران را درک کنند و حداقل با همدلی به آن ها کمک کنند و با کنترل بر احساسات خود، حس مسئولیت پذیری را در خود تقویت کنند. در مجموع هوش هیجانی به خصوص به کودکان ما کمک می کند تا یادگیری بهتری داشته باشند و خوشحال تر و سالم تر و موفق تر از دیگران باشند.

 

بازی اتل متل توتوله

این بازی را می توان حتی یک نفره اجرا کرد. به صورتی که پاها را دراز کرده و شعر مخصوص آن خوانده می شود و با هر ضرب آهنگ شعر دست روی یک پا می رود و در پایان شعرپایی که شعر روی آن پایان می پذیرد به عنوان بازنده انتخاب می شود واین کار تا باقی مانند یک پا ادامه می یابد. شعر اتل متل به این صورت است:

اتل متل توتوله

گاو حسن چه جوره

نه شیر داره نه پستون

گاوشو بردن هندستون

یک زن کردی بستون

اسمشو بزار عمه قزی

دور کلاش قرمزی

هاچین و واچین

یه... پا... تو... ورچین.

 

نقاشی با شن ؛ نمک یا شکر

 

بازی ترسیم خطوط

ابتدا روی تابلو خط صاف، مارپیچ و زیگزاگ رسم می شود و سپس چشمان کودک را می بندیم و به او می گوییم به فرمان من بدون آن که دستت را از تابلو برداری خطوط صاف، مارپیچ و زیگزاگ رسم کن، این کار می تواند روی کاغذ نیز انجام شود.

بازی نون بیار کباب ببر

دو نفر دستهای همدیگر را روی هم قرار می دهند و هر کس که توانست روی دست آن یکی بزند برنده است.

بازی جیب پالتویی      

هرکودکی می تواند این بازی جالب و مهیج را به تنهایی انجام دهد. اوبرای انجام این کار به یک ژاکت - که دو جیب داشته باشد -  و ده عدد پاستیل نیاز دارد. پاستیل ها باید به یک تعداد ورنگ مساوی بین هردو جیب تقسیم شوند. باگفتن جمله "شروع شد!" کودک از هر جیب خود یک پاستیل در می آورد. اگر هردو پاستیل تصادفا همرنگ نباشند، او دوباره باید آن ها را در جیبش بگذارد. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا بلاخره همه پاستیل ها خورده شوند.

بازی لی لی حوضک

در این بازی مادر یا بزرگ‎تر دیگری دست کودک را در دست می‎گیرد، با انگشت دست دیگر کف دست کودک را قلقلک می دهد و می گوید:“ لی لی حوضک، جوجو اومد آب‎بخوره‎ افتاد تو حوضک. ” انگشت کوچک را جمع می‎کند:“ این درش آورد. ” انگشت دوم را جمع می‎کند: “ این شستش ” انگشت سوم را جمع می‎کند: “ این پختش. ” ” کی خوردش؟ ” انگشت شصت را می‎گیرد و حرکت می دهد: “ منِ منِ کله گنده ”

این بازی با انواع شعرگونه های دیگر نیز اجرا می شود. با گرفتن انگشت کوچک:“ این‎گفت: بریم دزدی. این گفت چی چی بدزدیم؟ این گفت تشت طلای پادشاه رو. این گفت: جواب خدا رو کی می ده؟ ” با تکان تکان دادن انگشت شصت: این گفت:“ منِ منِ کله گنده!”

یا شعر جدید آن: “ این کوچول موچوله، این داداشِ (خواهرِ) کوچوله، این بابایِ کوچوله، این مامانِ کوچوله، دوستشون داری؟ بله، بله، یک دنیا. ”


بازی جنگ انگشت 

در این بازی دو نفره هر دو بازیکن به هم دست می دهند و در حالی که دستان یکدیگر را گرفته اند با انگشت شصت خود انگشت شصت طرف مقابل را پائین نگه می دارند.


منابع:

دنیای کودکان

باز توانی

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12