کد خبر : 202566
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1395 13:11
تعداد مشاهدات : 448

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشد؟

پایه اصلی رشد و شکوفایی خلاقیت وجود هر انسانی در کودکی گذاشته می شود.

 

بازی برای هوش

شطرنج، جدول، پازل و دیگر بازی های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند. بازی هایی مانند سودوکو (جدول اعداد) علاوه بر اینکه می توانند سرگرمی لذت بخشی برای کودک شما باشند، تقویت کننده توانایی تفکر استراتژیک، حل مشکلات و تصمیم گیری در وضعیت های پیچیده هستند.

انواع بازی های فکری را در خانه داشته باشید و علاوه بر این، گاهی مسائلی را به طور خیالی طرح کنید و برای حل این مشکلات و مسائل ساختگی، از کودکان تان کمک بخواهید. بگذارید با وضعیت های دشوار و موقعیت های پیچیده تصمیم گیری مواجه شده و راه های پیشنهادی خود را برای حل مسائل به شما بازگو کنند.

در جست وجوی دانش باش

محققین معتقدند که والدینی که کودکان خود را به ارائه نظرات و ایده های جدید تشویق کرده و کنجکاوی آن ها را مورد توجه و احترام قرار می دهند، درس بزرگی به آن ها داده اند؛ اینکه «جست وجوی دانش اهمیت زیادی دارد». از کودکان تان در زمینه سرگرمی ها و علایقشان سؤالاتی بپرسید و از کنجکاوی آن ها حمایت کنید، نکات و موارد جدید مربوط به سرگرمی هایشان را به آن ها یاد دهید و برای تشویق کنجکاوی هایشان، آن ها را به گردش های آموزشی ببرید. گردش در موزه های تاریخی و طبیعی، رصدخانه و پارک های حیوانات از این جمله اند.

ورزش، ورزش، ورزش!

مطالعات گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان داده ارتباط مستقیمی بین فعالیت های ورزشی کودکان دبستانی و موفقیت تحصیلی آن ها وجود دارد. بنابر تحقیقات این گروه، شرکت کردن کودکان در فعالیت های ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهای گروهی و توانایی های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد.

همچنین در مطالعات آن ها ثابت شده بیشتر زنانی که در موقعیت کاری در نقش های مدیریتی و ریاست موفق بوده اند، در دوران کودکی و نوجوانی در فعالیت های گروهی و تیمی ورزشی شرکت داشته اند. پس به جای این که پس از خوردن شام، جلوی تلویزیون لم بدهید، بهتر است با کودکتان توپ بازی کرده یا به پیاده روی بروید. بد نیست کودک خود را به شرکت در تیم های ورزشی مدرسه اش تشویق کنید.

الفبای موسیقی، الفبای هوش!

شاید شنیدن سر و صدای ناهنجار کودکتان در حالی که مشغول تمرین نوازندگی و آموختن موسیقی است اصلا لذت بخش نباشد اما باید بدانید که این سرگرمی لذت بخش کودکان، یکی از مواردی است که نیمکره راست مغز آن ها را پرورش می دهد.

بنابر تحقیقات دانشمندان دانشگاه تورنتو، برنامه ریزی دوره های آموزش موسیقی برای کودکان منجر به افزایش ضریب هوشی و توانایی های علمی آینده آن ها خواهد شد.

 

کامپیوتر در خدمت هوش

امروزه در دنیا بعضی شرکت های معتبر ساخت بازی های کامپیوتری، در تلاش هستند تا بازی های آموزشی ای بسازند که پرورش دهنده حافظه و توانایی های ذهنی کودکان خردسال (حتی کودکان نوپا) باشند. تحقیقات اخیر نشان می دهد کودکانی که انواع بازی های کامپیوتری آموزشی را بازی می کنند، نسبت به آن هایی که این بازی ها را تجربه نکرده اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند.

جالب است بدانید معلمان بریتانیایی، امروزه در کلاس های درسشان از انواع بازی های کامپیوتری آموزشی استفاده می کنند.

صبحانه یادت نره!

نتایج معتبر تحقیقات دقیقی که در دهه ۷۰ میلادی انجام شده، نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می شود. کودکانی که صبحانه نمی خورند، معمولا زودتر خسته شده و کم طاقت تر و زودرنج تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آن هایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. با وجود کمبود وقت و برنامه های روزانه شلوغ امروزی شاید، کمتر کسی فرصت پیدا کند که هر روز بنشیند و صبحانه مفصلی نوش جان کند. اما کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم شده، صبحانه خورده، روانه مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.

خوب بخور تا باهوش بشی

قند، چربی های اشباع و دیگر خوراکی های بی فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آن ها کمک می کند، جایگزین کنید. سال های اولیه دوران کودکی ـ به ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

برای مثال رشد شبکه مغزی کودک نیاز شدیدی به میزان کافی آهن دارد چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جریان اعصاب کند می شود. همچنین تحقیقات انجام شده نشان می دهد که میزان مقاومت در برابر بیماری ها در کودکانی که تغذیه سالمی ندارند بسیار کم است. بنابراین تغذیه نادرست باعث می شود کودکان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر می خواهید کودکتان در مدرسه نمره بهتری بگیرد، به تغذیه او هم توجه کنید.

دوستی که هوش هدیه می دهد

کتاب یکی از روش های مفید قدیمی است که امتحان اش را پس داده اما بعضی مواقع در مقابل روش های تکنولوژیک امروزی برای تقویت هوش، دست کم گرفته می شود؛ در حالی که کتاب قابل دسترس ترین، کم هزینه ترین و در عین حال موفقیت آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی کودکان در تمامی سنین است. برای کودکان تان از سنین پایین تر کتاب خواندن را شروع کنید. آنها را برای عضویت در کتابخانه ثبت نام کنید و کتابخانه منزلتان را پُر از کتاب کنید.

کشف علایق  کودک

سعی کنید متوجه شوید کود کتان به چه نوع چیزهایی بیشتر توجه نشان می دهد و همان ها را برای او تهیه کنید. حتی نوزادان هم به بعضی رنگ ها و شکل ها توجه بیشتری نشان می دهند و شما می توانید با کمی دقت، از علایق فرزندتان با خبر شوید. این در حالی است که اسباب بازی های معمولی نمی توانند ذهن کودک را چندان درگیر کنند و فقط برای دقایقی حواسش را به بازی معطوف می کنند. پس برای او لوازمی تهیه کنید که بشدت مورد علاقه اش هستند تا خلاقیتش را صرف آن اسباب بازی کند.

نقاشی، خمیربازی یا سفال !

آن ها را تشویق کنید با خمیر یا سفال، شکلی مشابه شخصیت های محبوب کارتونی درست کنند یا نقاشی آن ها را بکشند. نتیجه هرچه از آب درآمد، باید با تشویق شما همراه باشد. آن ها را هدایت کنید که رنگ لباس ها و ماسک و هرچه را که آن کاراکتر کارتونی دارد تا حدودی تغییر دهد تا شکلی متفاوت از مدل اصلی، و در عین حال جدید به دست آید.

 

بازی و قصه

برای فرزندانتان داستان تعریف کنید، اما این کار نباید یک طرفه باشد. در میان تعریف داستان، برای لحظه ای توقف کنید و از او بخواهید فکر کند و نظر بدهد که بقیه داستان بهتر است چطور پیش برود. اجازه دهید او نظرات خودش را مطرح کند و از ایده های او استقبال کنید. حتی گهگاه او را تشویق کنید فکر کند و داستانی از خود بسازد. فکرکردن و اندیشیدن، تنها راه رشد خلاقیت است.

شکیبا باشید

در این راه صبوری به خرج دهید. اگر او یادگیری یک زمینه هنری مثل نقاشی، خوشنویسی، نوازندگی یا هر چیز دیگری را شروع کرده و قدم های اولش را بسیار کند و آمیخته به اشتباهات فراوان برمی دارد، دلسرد نشوید و او را هم دلزده نکنید. هیچ کس یک شبه نابغه نشده، اما در درون هر کودک استعدادهای بالقوه بی شماری وجود دارد که با تشویق و هدایت والدین می تواند به فعلیت درآید. به آینده فرزندتان فکرکنید و صبر و تحمل فراوان داشته باشید.

 

منابع:

نی نی بان

Salamatnews.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12