کد خبر : 203452
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 10:16
تعداد بازدید : 1046

با این بازیها خلاقیت کودک را تغذیه کنید.

این چند کار را می توانید برای کمک به رشد خلاقیت در کودکتان انجام دهید.مطالب و روشهای زیادی برای رشد خلاقیت در دسترس هستند که می توان به کمک آنها، یک محیط غنی و خلاق را برای فرزندان خود، ایجاد کنیم. یکی از بهترین روشها بازی کردن است. انتخاب بازیها می تواند بر روی توسعه ذهنی کودک و نوع اندیشیدن او تاثیر بسزایی بگذارد. اینکه بازی هدف خاصی را دنبال کند و مهارت خاصی را در کودک ایجاد و شکوفا کند، بسیار حائز اهمیت است.

در این مطلب به چند بازی اشاره می شود که بدون صرف هیچ هزینه ای به شما کمک می کند که اوقات حضور در منزل را به فرآیند آموزشی تبدیل کرده و ذهن او را تحریک نمایید.

- گاهی به آسمان نگاه کنید.


ابرها یکی از شگفتی های طبیعت هستند که بسیار برای کودکان جذاب هستند. کودکان با دیدن ابرها در آسمان احساس شعف و شادی می کنند و حرکت آنها را در آسمان دنبال می کنند. این نعمت الهی را قدر بدانید و از آن برای رشد کودکتان بهره ببرید. تمرینی که می توانید انجام دهید این است که با کودک خودتان به ابرها نگاه کنید و بگویید که ابرها شکل چه چیز یا چیزهایی هستند. این بازی ذهن کودک را به چالش می کشد و کمک می کند که او به چیزهای بیشماری فکر کند تا بین آنها و ابری که می بیند مشابهت پیدا کند. تفکر خلاق نیز به نوعی یافتن افق های جدید و دیدن زوایای جدید از یک موضوع است. یافتن کاربرد برای چیزهای بلا استفاده و خلق یک "چیز" از هیچ است. از نگاه مادی ابرها جز توده های بخار آب فشرده شده نیستند، اما  دیدن آنها از یک زاویه جدید و یافتن شکل و طرح در آنها برای کودکان می تواند تمرین خلاقیت باشد.

- جعبه گنج درست کنید.


به دوران کودکی خود فکر کنید. در کمد یا کشوی همه ما وسایلی بودند که از دید دیگران فاقد هر گونه ارزشی بودند، اما برای ما حکم یک گنج با ارزش را داشتند که از دست رفتن یکی از آیتم های می توانست روزها ما را غصه دار کند. کودک شما نیز می تواند یک جعبه اشیا گرانبها داشته باشد. می تواند این اشیا را از جاهای متنوع مثل گردشهایی که رفته است، اشیایی که پیدا کرده است و هدایای متعارف یا غیر متعارفی که دریافت کرده است، جمع آوری کرده باشد. گاهی می توانید از فرزندتان بخواهید که با اشیای داخل جعبه گنجش یک چیز چیز خلق کند و بسازد و یا مثلا با هم برای یک جسم پیدا شده، داستان بسازیم که مثلا چه اتفاقی افتاده است که این شئی گم شده است؟ اگر کودک مهارت نوشتن دارد، می توانید از او بخواهید قصه ها را بنویسد. همچنین می توانید با او برای اشیا یک مورد استفاده یا بیشتر، پیدا کند و آنها را در دفتر خود بنویسد. نوشتن ایده ها به او کمک می کند که  طوفان فکری را به شکل ابتدایی تمرین کند.

- بازی " چی می شد اگر ..." را انجام دهید.


این بازی برای تقویت قوه تخیل کودک، یک تمرین عالی است چون به او یاد می دهد که از زاویه ای غیر معمول به مسائل نگاه کند. روش انجام بازی به این صورت است که از کودک بخواهید یک رویداد، قصه یا شئی را به گونه دیگری، غیر از آنکه الان است، تصور و تجسم کند. مثلا:

- چی می شد اگر خورشید نداشتیم؟
- چی می شد اگر به جای دو تا پا، فقط یک پا می داشتیم؟
- چی می شد اگر می توانستیم به دیروز برگردیم؟
- چی می شد اگر می توانستیم هر زمان که خواستیم شب یا روز بشود؟
- چی می شد اگر در بانک برنده یک جایزه بزرگ می شدیم؟
- چی می شد اگر ماشین زمان اختراع می کردیم؟
...


- در مورد آدمهای غریبه یک داستان بسازید.

هنگامی که با کودک خود بیرون می روید مثلا به ایستگاه اتوبوس یا مطب دکتر و یا هر جایی که امکان دیدن افراد زیادی وجود دارد، با کودکتان درمورد آنها خیالپردازی کنید و برای آنها یک قصه زندگی بسازید. مثلا اگر در صف اتوبوس فرد سالمندی دیدید، حدس بزنید که او ممکن است یک قهرمان قدیمی کشتی باشد که در جوانی مدال المپیک را از آن خود کرده است، اما به علتی نامعلوم از کشتی خداحافظی کرده است  و اکنون تنها در خانه اش زندگی می کند.
یا مثلا با دیدن یک کودک گریان داستانی با این ماجرا که مثلا بچه با مادرش به فروشگاه رفته است و هوس بستنی قیفی کرده است، اما مادرش با خرید بستنی موافقت نکرده و حالا او از شدت ناراحتی دارد گریه می کند.
این بازی می تواند تخیل بچه را تقویت و شکوفا کند و به او تصور کردن را یاد می دهد. داستانسرایی و شخصیت پردازی را با این قصه ها تا حدی فرا می گیرد و بعدها می تواند در درس انشا از آنها استفاده کند.


مولف و گردآورنده: نیلو کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12