کد خبر : 203457
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1395 10:25
تعداد بازدید : 813

با کودکان خود باغبانی را تجربه کنید.

با باغبانی کردن به همراه کودک خود، خلاقیت و صبر او را توسعه دهید.

 


یکی از انواع هوش در تعریف هوشهای چند گانه هوارد گاردنر، هوش طبیعی است . افراد دارای هوش طبیعی به زندگی دیگر موجودات  زنده علاقه نشان داده و نسبت به آن کنجکاوی ابراز می کنند. کودکان به دلیل طبیعت کنجکاو خود بسیار علاقمند به وقت گذراندن در طبیعت   هستند و از آن بسیار یاد می گیرند. گردش های علمی در فضاهای باز و اکوسیستم ها برای پرورش هوش آنها بسیار مفید است.

علاوه بر آن محیط طبیعت برای آموزش کودکان بسیار الهام بخش است و می تواند تفکر کودک را به پویایی وادارد. این پویایی منجر به پرسشهای بسیار و تلاش برای یافتن پاسخ آنها می گردد. همین تلاش ذهنی در کودکان ، می تواند به توسعه مهارت حل مساله و به تبع آن خلاقیت در کودک گردد.

بعنوان پدر و مادر، چنانچه به همراه کودکتان زمانهایی را  به کارهایی اختصاص دهید که عنصر طبیعت در آنها شاخص باشد، این کار به بهبود روابط شما با یکدیگر نیز می انجامد. هر چه روابط قوی تری با فرزند خود داشته باشید،  کودک خلاق تری را می توانید انتظار داشتا باشید.

یکی از کارهایی که می تواند برای شکوفایی کنجکاوی و خلاقیت کودکان، فرصتی عالی در اختیار شما قرار دهد، باغبانی است. کار با گیاهان و درختان برای کودکان بسیار هیجان انگیز و آموزنده است. این فعالیت نه تنها قوای ذهنی کودک را فعال نگه می دارد، بلکه منجر به توسعه مهارتهای فیزیکی کودک بخصوص حرکات موتوری دست نیز می شود.

انتظار رویش دانه و رشد نهال کاشته شده، می تواند یک تمرین جالب برای مهارت شکیبایی کودک باشد. علاوه بر آن دنیای پر رمز و راز رویش دانه، کودک را لبریز حیرت کرده و تخیل او را به فعالیت وا میدارد. در مدتی که کودک منتظر رشد گیاه یا دانه ای است، ذهن او لبریز از سوال می شود که هر کدام می توانند به توسعه ذهنی او کمک کنند.

باغبانی و بطور کلی حضور در طبیعت ، هوشیاری کودک را نسبت به محیط پیرامونش افزایش می دهد و این هوشیاری به ارتباط بهتر او با دنیای اطرافش کمک می کند. دیدن نظم و هوشیاری در طبیعت برای کودکان بسیار سازنده و آموزنده است.

برای اینکه این فرصت را در اختیار خود و کودک دهید می توانید فعالیتهایی را طراحی و برنامه ریزی کنید که در آنها در باغچه و یا گلدان، دانه، نهال و قلمه بکارید. برای شروع می توانید با کاشت لوبیا یا عدس شروع کنید . یک گلدان کوچک گلی  و مقداری خاک برای کودک تهیه کنید. می توانید برای کم کردن هزینه، از ظروف دور ریز بعنوان گلدان استفاده کرده و بگذارید کودکتان با رنگ آمیزی آنرا زیباتر کند و آماده سازی نماید.

با شروع فصل بهار می توان، قلمه زدن جوانه های گیاهان را به او آموزش داد. در مورد هر گیاه با هم تحقیق و گفتگو کنید و نحوه قلمه زدن هر کدام را با یکدیگر بررسی کنید. خاک را آماده کنید و قلمه را بکارید.

می توانید مفهوم مسوولیت پذیری را به زیبایی  و با سپردن وظیفه نگهداری از گلدان به فرزندتان، به او بیاموزید. حتی مفهوم مرگ را نیز می توان بسادگی با گیاهان و جوانه ها به کودک آموخت، بی آنکه آنها را دچار ترس و وحشت کنید.

بچه ها می توانند با نقاشی گلدان های زیبا و کاشت دانه و گیاه در آنها، به زیبا سازی فضای خانه کمک کنند. با این کار احساس تعلق و همکاری در آنها مستحکمتر می شود. فرآیند باغبانی را به فعالیت دائمی در خانه خود تبدیل کنید. علاوه بر مزایای گفته شده، کودکان به جای چمباتمه زدن جلوی تلویزیون، می توانند با باغبانی به فعالیت فیزیکی واداشته شوند و فعالتر باشند.

چند نمونه از گلها و گیاهانی که می توانید با آنها، باغبانی را با فرزندان خود تجربه کنید:
1- گل آفتابگردان
این گل زیبا را به راحتی با کاشت دانه آن در باغچه می توانید  داشته باشید.  کودک حتی در گلدان نیز می تواند این گل زیبا را بکارد . جای زیادی اشغال نمی کند و نسبتا مقاوم است .

2-بذر خیار
بوته های این گیاه سریع رشد می کنند و کودک نیاز به صبر زیادی برای رسیدن به نتیجه ندارد. در باغچه خانه نیز می توانید آن را بکارید و لذت برداشت محصول را با هم تجربه کنید.

3- شاهی

بسیار سریع رشد می کند و چون ارزش غذایی دارد می توانید کودک را تشویق به کاشت آن کنید تا در وعده غذایی خودش از آن بهره ببرید. بخصوص کودکانی که اهل خوردن سبزی نیستند، ممکن است با محصولاتی که خودشان برایش زحمت کشیده باشند، راحت تر ارتباط برقرار کرده و از آنها میل کنند. حتی برای سبزی سفره عید نیز می توانید از این دانه های کوچک استفاده کنید و مسوولیت سبزه سفره هفت سین را به او محول کنید.

4- کاکتوس ها

برای کودکان فراموشکار که آب دادن را فراموش می کنند گزینه مناسبی هستند، چرا که بسیار مقاوم هستند و نیاز به مراقبت دائمی ندارند.

5- نهال ها

برای تمرین صبر و شکیبایی کودک، بسیار مفیدند. می توانید در روز درختکاری با هم  نهالی بکارید و به اسم خود او نامگذاری کنید.

6- چمن

برای تمرین خلاقیت و طراحی با گیاهان، بذر چمن گزینه مناسبی است. می توانید با فرزند خود باغچه را طراحی کنید و سپس طبق نقشه بذر چمن بکارید تا باغچه ای زیباتر درست کنید.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12