کد خبر : 203458
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1395 10:29
تعداد بازدید : 1102

بازی های خلاقانه و تخیلی

کودکان را با ابتکار عمل، برای انجام بازی های تخیلی و خلاقانه تشویق نمایید.
برای بسیاری از والدین سوال است که چرا کودکان نباید تلویزیون ببینند؟

اجازه بدهید محدوده مساله را کمی بازتر کنیم. با اینکه تعداد زیادی از کارشناسان در مورد مضرات تلویزیون دیدن کودکان حرف زده اند، اما اهمیت موضوع  موجب می شود که به آن بیشتر بپردازیم. رشد تکنولوژی باعث ورود تعداد زیادی " صفحه نمایش" به زندگی ما شده است. از تلویزیون که قدیمی ترین آنهاست تا کامپیوترها، اسمارت فون ها، تبلت ها  و حتی اسمارت واچ ها همگی ما را به جای تجربه فضایی که در آن هستیم، به دنیای آنلاین و فیلمها و بازیها می کشانند. با اینکه  عده ای  در کنار مزایای این ابزارها ، قابلیت آموزشی محتواهای آنها را نیز مطرح می کنند، اما فرآیند یادگیری از طریق این وسایل، برای کودکان بسیار منفعل است و عملا خود کودک را درگیر  امر یادگیری نمی کند. کودکان جلوی این صفحات نمایش فقط مفعول آموزش هستند و آن کیفیت کشف و جستجو که در برخی شیوه های دیگر وجود دارد را تجربه نمی کنند. صفحات نمایش فرصت خیالپردازی  از کودک گرفته و خلاقیت کودک برای سرگرم کردن خودش را محدود می کند.

برخلاف صفحات نمایش، بازی های خلاقانه و تخیلی کل فیزیک بدن کودک را درگیر کرده و راه طبیعی کشف دنیا برای کودکان است. در این بازیها کودکان همه چیز را لمس می کنند و برای بیان درونیات خودشان از ابزارهای کلامی و غیر کلامی بهره می برند. برای حرکت به اطراف از تمام حواس و ماهیچه های خود استفاده می کنند، حرکات موتوری  کودک تقویت می شود و در نهایت همین کارکرد همزمان حواس، ماهیچه ها و ذهن کودک  به ایجاد اتصالات نورونی وسیع و پیشرفته در مغز کودک منجر می شود.

بسته به اینکه کودک در چه محیطی باشد، چه اسباب بازی هایی در اختیار داشته باشد  و در چه سنی باشد، نوع بازیهای آنها متفاوت است. ورود کودکان  به بازی های تخیلی و خلاق، هم می تواند انفرادی و هم گروهی باشد. در بازیهای تخیلی کودکان یا به کمک اسباب بازی ها، عروسک ها و ... سناریو و خط داستانی را وانمود می کنند و یا اینکه خودشان بطور مستقیم نقش اول نمایش موردنظرشان می شوند. برای این کار گاهی با لباسهای متنوع شخصیت های خیالی شان را شبیه سازی می کنند . برخی از بازیهای کودکان دارای فعالیت بسیاری هستند و به دلیل بکار انداختن ماهیچه های بزرگ آنها، انرژی شان  تخلیه می گردد.

دسته دیگر بازی های خلاقانه، کاردستی ها و آثار هنری کودکان است که در آنها کودک خلق می کند و می سازد. این بازیها به دلیل اینکه از هیچ و یا مواد جزئی، یک اثر خلق می کنند، تخیل و خلاقیت کودک را به کار می اندازند. هر چه بیشتر کودک درگیر این سبک بازیها باشد، هم حرکات موتوری او تقویت شده و قدرت تمرکز در او توسعه پیدا می کند.

چگونه این بازیها را به فعالیت روزانه بچه ها تبدیل کنیم؟

در ابتدای کار یک فضای ایمن که کودک در آن احساس راحتی و خوشحالی کند را برای بازیهای تخیلی و خلاق در نظر بگیرید. سپس در آن فضا اسباب بازی ها و ابزار تهییج کننده کودک را قرار دهید. سعی کنید فضای مورد نظر را سازماندهی و منظم کنید. بچه ها به این نظم و سازمان دهی نیاز دارند تا احساس آرامش کنند. محیط تمیز و منظم به ذهن کودک نیز نظم می دهد تا درگیر فعالیت موردنظر شود.

در هنگام بازی کودکان با یکدیگر نظارت را فراموش نکرده و آنها را به حال خود رها نکنید. در صورت پیش بینی اختلاف  بر سر یک اسباب بازی خاص، قبل از بازی آن را حذف کنید. در حین بازی زیاد وارد فعالیت آنها نشده و محدودیت ایجاد نکنید. با حفظ ایمنی آنها، فضا را باز کنید تا برای تخیل و خلاقیت آنها مانعی ایجاد نشود.در صورت نیاز کودکان به کمک شما وارد عمل شوید. بچه ها گاهی نیاز دارند که از راهنمایی شما بهره ببرند تا از بازی لذت بیشتری کسب کنند. بنابراین در وقت ضرورت وارد شده و در سایر موارد خود را کنار بکشید.

چند پیشنهاد برای انجام بازی های تخیلی

فروشگاه

نقش خریدار و فروشنده را کودکان دوست دارند. می توانید یک طرح کلی از داستان به کودک خود بگویید و سپس شروع کنید. این بازی می تواند کودک را با فرآیند خرید کردن، پول دادن و چانه زدن آشنا کند و دایره لغوی او را نیز بهبود بخشد.

رستوران

تصور کنید که به یک رستوران برای صرف شام رفته اید. کودک نقش گارسون را بازی کند و شما مشتری رستوران باشید. این بازی نحوه سفارش غذا، گرفتن منو، انعام دادن و اعتراض به کیفیت غذا را می تواند به کودک یاد دهد. بنا به تخیل و خلاقیت خودتان می توانید موضوعات متفاوتی را طرح کنید.

دامپزشکی

تجسم کنید که حیوان خانگی او بیمار شده است و قرار است او را نزد دامپزشک ببرید. از یکی از اسباب بازی های او برای نقش حیوان خانگی استفاده کنید. کودک در این بازی متوجه می شود که حیوانات نیز دکتر مخصوص دارند  و باید به بهداشت و سلامت آنها نیز اهمیت داد.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12