کد خبر : 203462
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1395 10:41
تعداد بازدید : 1070

جایگاه برنامه ریزی در تفکر خلاق

آموزش مهارت برنامه ریزی، می تواند رشد خلاقیت کودک را نیز به همراه داشته باشد. 


بر کسی پوشیده نیست که در دنیای پر شتاب امروزی ،مهارتی نظیر برنامه ریزی برای هر کسی  لازم و ضروری می نماید. هر چه یادگیری این مهارت را از سنین پایین تری آغاز کنیم، اثرات مثبت آن را بیشتر در زندگی کودک خواهیم دید. کودکان را می توان با مفهوم برنامه ریزی از سنین بسیار کم آشنا کرد.. این کار از دو جنبه حائز اهمیت است، اول آنکه از کودکی با مدیریت زمان آشنا شده و می آموزند که کارهای خود را در قالب یک برنامه زمانی شروع کنند و به پایان ببرند. دومین دلیل این است که آشنایی با مفهوم برنامه ریزی می تواند به دامنه عمل آنها خلاقیت ببخشد. کودکان می توانند دست به ابتکار و خلاقیت زده و برنامه ریزی را به صورتی تمرین کنند که بیشترین اثرات مثبت را در توسعه ذهنی و زندگی روزمره آنها داشته باشد.

یکی از راههای خلاقانه آموزش مهارت برنامه ریزی آن است که در آنها مهارت طرح پرسشهایی مانند کی؟ کجا؟ چطور؟ و چگونه؟ را  گسترش دهیم. علت آن این است که بخش بزرگی از برنامه ریزی پرسیدن سوالهای مناسب، پیش از روبرو شدن با شرایط آینده و آماده کردن تفکر برای حل و فصل کردن چالش ها است. به همین دلیل هر چه بیشتر مهارت پرسیدن  کودک خود را  تقویت کنید، احتمال آنکه او را در برنامه ریزی یاری رسانید، افزایش می یابد. همین که شما پیش از وقوع هر پیشامدی،  احتمالات ممکن  را بررسی کرده و ارزیابی می کنید منجر به رشد خلاقیت می شود، چرا که خلاقیت شامل اندیشیدن به سایر احتمالات است و هرچه کودکان این نوع شیوه تفکر را  تمرین کنند، احتمال بروز ایده های خلاقانه در آنها بیشتر می گردد.

برای کار با کودک خودتان می توانید در خانه شرایط زیادی مثل زمان بازی، پول تو جیبی، سفر خانوادگی و ... را با یکدیگر برنامه ریزی کنید. در این فرآیند تا آنجا که می توانید به طرح پرسش هایی که با کی؟ چطور؟ کجا؟ و ... شروع می شوند بپردازید. به مثالهای زیر دقت کنید:

- یک جشن یا مهمانی را برنامه ریزی کنید.

جشن کی برگزار شود؟ چه کسانی دعوت شوند؟ بودجه ما برای هزینه های جشن چقدر است؟ چه چیزهایی باید تهیه کنیم؟ کی باید با مهمانها تماس بگیریم؟ چگونه دعوت از مهمانان را انجام دهیم، با کارت یا تلفنی؟ خریدهای لازم را از کدام فروشگاه انجام دهیم؟ چه کسی چه کاری انجام دهد؟

- پول تو جیبی کودک را با او برنامه ریزی کنید.

هزینه های روزمره چقدر است؟ چه زمانی برای پرداخت پول توجیبی مناسب است، آخر ماه یا وسط ماه؟ نحوه پرداخت چگونه باشد هفتگی ، روانه یا ماهانه؟ پول برای چه چیزهایی هزینه شود؟ در صورت کم آمدن پول، امکان قرض وجود دارد یا نه؟ چقدر از پول تو جیبی قابل پس انداز است؟ مازاد پول را کجا نگهداری کنیم؟

- خرید مایحتاج خانه را برنامه ریزی کنید؟

چه چیزهایی لازم داریم؟ چه مقدار پول برای خرید مورد نیاز است؟ کی خرید را انجام دهیم، اول هفته یا آخر هفته؟ لیست مایحتاج را چه کسی حاضر کند؟  زمان خرید صبح باشد یا بعدازظهر؟ به چه وسیله ای به فروشگاه موردنظر برویم، وسایل حمل و نقل عمومی یا ماشین شخصی؟ کودک شما چه کمکی می تواند انجام دهد؟

این شیوه طرح پرسش به کودک می آموزد یک فعالیت که قرار است در آینده انجام شود را در ذهن خود به کارهای کوچکتر تقسیم کند. اغلب بچه ها  برایشان دشوار است که به یک موضوع با جزییات آن نگاه کنند. اثربخشی این متد آن است که کودکان را از دیدن کلان موضوع به نگاه جزیی نگر دعوت کرده و اضطراب تصمیم گیری را در آنها کاهش می دهد.  وقتی برای هر برنامه یک چک لیست تهیه کرده و آنرا در جای قابل دیدنی، نصب کنید و بعد از پایان هر مرحله کنار آن تیک بزنید یا روی آن خط بکشید، این کار به کودک احساس موفقیت و پیروزی می دهد.

گاهی کودکان برای انجام مراحل یک برنامه راههای خلاقانه ای ارائه می دهند و روشهای والدین خود را به چالش می کشند. در چنین مواقعی به جای مخالفت با کودک، می توانید به پیشنهاد او حداقل گوش کنید. برنامه را از دید کودک دیدن، باعث می شود که فکر نکنیم روش و شیوه ما بعنوان والدین بهترین روش است. همین رویکرد برای فرزند شما درس بزرگی در حوزه خلاقیت است که به جای صلب بودن بر روی آرا و نظراتمان ، می توانیم منعطف باشیم و هر جا که خواستیم روشهای قبلی را بهبود دهیم یا عوض کنیم.


مولف و گردآورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12