کد خبر : 204912
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 13:43
تعداد بازدید : 1928

چند اسباب بازی دست ساز برای تقویت حرکات موتوری

با وسایل بسیار ارزانی می توانید در خانه اسباب بازی هایی بسازید که مهارت کودک در حرکات موتوری او را بهبود بخشد. 
حرکات موتوری چیست؟

حرکات موتوری عموما به حرکت های ریز ماهیچه های دست و انگشتان اطلاق می شود، هر چند که برخی تعاریف، حرکات ظریف صورت، چشمها و پا را نیز جزو حرکات ریز موتوری طبقه بندی می کنند. این حرکات همزمان با رشد جسمی کودک، توسعه می یابند و تقویت می شوند. در ابتدای زندگی کودک ، حرکات موتوری بیشتر حالت انعکاسی دارند، بعنوان مثال با قرار دادن انگشت در کف دست نوزاد، او انگشتهای خود را می بندد. اما به تدریج که سن آنها بالاتر می رود، این حرکات ظریف تر و آگاهانه تر می شوند، تا زمانی که در فاصله سنین 6-12 کودک در این حرکتهای ریز مهارت می یابد. تقویت این حرکات در اثر کار با ماهیچه های مربوط به آن صورت می گیرد و هر چه بیشتر از این ماهیچه ها استفاده گردد، تسلط به آنها بیشتر می شود. این عضلات ریز در انگشتان دست با کار کردن کودکان با ابزارها، بازیهای فیزیکی ،نوشتن و کار با وسایل دکمه دار نظیر کامپیوتر و ... به تدریج قویتر می شوند.

کودکان در ابتدای زندگی به راحتی قادر به انجام حرکات موتوری نیستند. شاید دیده باشید که آنها حتی برای برداشتن تکه کوچک غذا و میوه از بشقاب، به زحمت می افتند و پس از مدتی کلنجار رفتن، می توانند غذا را از بشقاب جدا کنند و بردارند. برای کمک به توسعه این مهارتها می توان در خانه کارهای خلاقانه زیادی انجام داد تا کودک را به استفاده از این عضلات وادار کند. یکی از کارهای بسیار کم هزینه برای تقویت این حرکات، مخلوط کردن مقداری نخود و لوبیا و عدس خام با هم و تشویق کودک به جدا کردن آنها از همدیگر است. برای این سرگرمی بسیار ساده کودک هم به حرکات موتوری انگشتان دست و هم  ماهیچه های ریز چشم نیاز دارد تا بتواند دانه ها را از هم تفکیک کند. اما راه دیگر ساختن اسباب بازی های ساده و در عین حال مفید برای این هدف است. در زیر به چند نمونه از این اسباب بازی های ساده دست ساز و روش ساخت آنها می پردازیم.

اسباب بازی اول

یک قاب چوبی تهیه کرده و با دریل روی چهار ضلع آن در فواصل مساوی، سوراخهایی ایجاد کنید . می توانید حفره هایی مثلا به شکل پشت سر هم یا بالا و پایین ایجاد کنید. حتی می توانید بر روی هر ضلع دو ردیف سوراخ ایجاد کنید. سپس مقداری نخ کفش یا کاموا در رنگهای مختلف تهیه کنید. این وسایل ساده را در اختیار کودک قرار داده و از او بخواهید که نخ ها را از سوراخها عبور دهد و به اصطلاح کوک بزند یا ببافد. این ابزار به کودک امکان می دهد که عضلات انگشتان و چشمها را بکار بگیرد و در استفاده از آنها مهارت کسب کند،

اسباب بازی دوم

یک جعبه کفش را بردارید و در جعبه را طوری چسب بزنید که باز نشود. روی آن یک تکه پارچه نمدی رنگی بچسبانید. سپس روی پارچه را با استفاده از تیغ یا یک سیخ داغ، سوراخهایی ایجاد کنید. می توانید به جای پارچه نمدی از یک ورق مقوای ضخیم  نیز استفاده کنید. سپس از اسباب بازی فروشی میخ های پلاستیکی خریداری کنید و از کودک بخواهید که میخها را در سوراخهای روی جعبه وارد کند. این بازی را حتی می توانید با ساخت اشکال و طرح های گوناگون با میخ ها، سرگرم کننده تر نمایید.

اسباب بازی سوم

به کمک مقداری مهره رنگی و و نخ ساده می توانید از بچه ها بخواهید که گردنبند درست کنند. هدف این بازی نخ کردن مهره ها توسط بچه ها است. حتی چنانچه مهره در اختیار نداشتید می توانید، با کاغذهای رنگی، استوانه های تو خالی درست کنید و از کودک بخواهید آنها را وارد نخ کند. این بازی ظاهرا ساده نه تنها به تقویت حرکات موتوری کودک می انجامد ، بلکه مفاهیمی نظیر صبر و تلاش را نیز می توان در کنار حرکات فیزیکی، به کودک خواهد آموخت.

مولف و گرداورنده: نیلوفر کشاورز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12