کد خبر : 205711
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 13:35
تعداد مشاهدات : 687

یوگا کودکان

یوگا قدرت تخیل و خلاقیت کودکان را تقویت می کند
یوگا کودکان تنها یک ورزش نیست بلکه هنری برای پرورش و هماهنگی ذهن و جسم کودکان هست. آیا دنبال برنامه ای هستید که هم کودک تان فعال نگه دارد و هم سرگرم کننده و شاد باشد؟؟ اینکه چطور با نفس کشیدن هر گونه هیجانی را می توان، کنترل کرد یک چیز جالب هست. هیجانی مانند استرس، نگرانی، ترس، فشار، ناراحتی، تغییرات، عصبانیت و خیلی حس های دیگر… یوگا کودکان یک روش برای تخلیه هیجانی و کاهش هیجانات و احساسات عاطفی هست و برای روبرو شدن با شرایط سخت زندگی کودک آماده می شود.

در این روزها که پراکندگی ذهن در کودکان خیلی دیده می شود، یوگا کمک می کند تا تمرکز و دقت بیشتری کودکان پیدا کنند و نوعی اعتماد به نفس و عزت نفس در آنها ایجاد می کند. یوگا قدرت تخیل و خلاقیت کودکان را تقویت می کند و یاد می گیرند، چطور در شرایط بحرانی بتوانند آرامش پیدا کنند.

خیلی از کودکان در حفظ تعادل مشکل دارند و در دوران مدرسه و حتی بزرگسالی هم این مسئله همراه آنها هست.در مطلب بازی های تعادلی برای کودکان به چند نمونه بازی تعادلی اشاره شد. یوگا کودکان یک فعالیت دیگری برای تقویت مهارت حرکتی درشت و هماهنگی بین اعضای بدن و حفظ تعادل هست. این مهارت در یادگیری خیلی کمک هست.خصوصا در کودکان پیش فعال و کم توجه به این مسئله بیشتر باید توجه شود. آموزش نظم و افزایش مهارت گوش دادن یکی از نکات مثبت دیگر دنبال کردن تمرینات یوگا هست.( بازی هایی برای تقویت مهارت گوش دادن در کودکان ببینید)

نکاتی برای آموزش یوگا کودکان :

حرکات متناسب با سن کودک: در هر سنی سطح توجه متفاوتی برای حرکات یوگا وجود دارد.

کودکان نوپا بین سن ۳ تا ۶ سال همیشه در جنب و جوش هستند. آنها عاشق قصه و تخیل پردازی هستند. پس یوگا را تبدیل به یک داستان یا سفر کنید. در مطلب بازی تقلید حیوانات گفتیم بچه ها از در آوردن ادای حیوانات لذت می برند و خیلی از حرکات یوگا به نام حیوانات و عناصر طبیعی هست زیرا الهام گرفته از شکل درختان و حرکات حیوانات شکل گرفته است. برای همین کودکان کوچکتر بخاطر تقلید حیوانات به یوگا علاقمند هستند. باز در سنین ۶ تا ۱۰ سال این علاقه به تخیل پردازی و داستان سرایی ادامه دارد. در این سنین قدرت عضلاتی بیشتر و مدت زمان حفظ تعادل طولانی تر هست. در سنین نوجوان و بزرگسالی از تلاش برای اجرای حرکات یوگا لذت می برند و احساس شادی می کنند.

چند حرکت یوگا که با بچه ها انجام دهید:


من قوی هست با تظاهر به موج سوار بودن: ژست یک جنگجو را بگیرید. در حالت ایستاده یک پا را عقب نگه دارید و پا را طوری قرار دهید که کمی رو به جلو باشد. دستها را بالا سر موازی زمین نگه دارید. زانوی جلو را خم کنید و به جلو نگاه کنید.

من مهربان هستم با تظاهر به درخت بودن: برای انجام ژست درخت بر روی یک پا بایستید. زانوی پای دیگر را خم کنید. کف پا را بر روی قسمت داخلی ران مخالف قرار دهید و تعادل را حفظ کنید. مثل یک درخت تکان بخورید. فکر کنید درخت سایه درست کرده و اکسیژن ایجاد می کند و خانه حیوانات دیگر هست و کلی خیال پردازی دیگر…

نکته: اگر کودک شما نمی توانست روی یک پا بایستد، بخواهید روی ۲ پا ایستاده و دستها بالای سرش باشد.

من شجاع هستم با تظاهر به اسکی باز بودن: ژست صندلی را بگیرید.پاها را کی باز کنید، زانو را خم کنید و قسمت بالای بدن در زاویه ۴۵ درجه باشد. ستون فقرات را مستقیم نگه دارید. دستها کشیده جلوی صورت نگه دارید و ژست یک اسکی باز شجاع و بی باک را بگیرید. با اسکی پرواز به پایین انجام دهید.

من دوست داشتنی هستم با تظاهر به سگ: خم شوید و کف دو دست را روی زمین قرار دهید. پاها را عقب نگه دارید تا شکل یک v برعکس درست کنید(باسن رو به بالا).پاها را بکشید و سر و گردن را شل کنید به پایین بین پاها نگاه کنید و به این فکر کنید که یک سگ دوست داشتنی هستید.

خردمند بودن با تظاهر به جغد: ژست یک قهرمان بگیرید. روی زانوها بنشینید و یک جغد عاقل شوید.

در آخر یوگا قدردانی از تمامی مخلوقات و لذت بردن از زندگی است.


منبع:شید شاد


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12