کد خبر : 240995
تاریخ انتشار : 8 تیر 1397 12:40
تعداد مشاهدات : 136

پرورش خلاقیت در کودکان

خلاقیت به این دلیل که کلیدِ موفقیت های مختلف است، عنصری مهم برای شادی و سلامتی است و مهارتی پایه ای برای پرورش در کودکان به شمار می آید.خلاقیت بیش از آنکه ذاتی باشد مهارتی یادگرفتنی است و والدین می توانند آموختن آن را تسهیل کنند. خلاقیت کودکان فواید زیادی برای ذهن، احساسات و حتی سلامت جسمی آن ها دارد. برای مثال تحقیقی نشان داده است که قدرت تخیل به کودکان کمک می کند تا بهتر با درد کنار بیایند. خلاقیت همچنین به آن ها کمک می کند اعتماد به نفس بالاتر و یادگیری بهتری داشته باشند و مهارت های اجتماعی خود را پرورش بدهند.

خلاقیت برخلاف نبوغ یك ویژگی اكتسابی است و باز هم برخلاف نوابغ كه گاه زندگی متلاطم و ناخوشایندی داشته اند افراد خلاق اغلب موفقند، به دلیل قدرت ابتكارشان در برابر مشكلات تسلیم نمی شوند و زندگی سالم تری دارند، از نظر مادی پیشرفت می كنند و در مجموع از زندگی دلخواه و رشك برانگیز برخوردارند. پس از اكتسابی بودن نكته مهم درباره خلاقیت شرایط و سن شكل گیری زمینه های آن در آدمی است. معروف است كه كودكان و دانشمندان در یك ویژگی مشتركند: كنجكاوی و سوال كردن ناشی از آن.

بنا به علم روان شناسی خلاقیت در كودكی شكل می گیرد و ابداعات و اختراعات در بزرگسالی. در حقیقت نتیجه بازگشت و انعكاس آمیخته با عقل و تدبر از روحیه كنجكاوی كودكانه است.نقش والدین در پرورش خلاقیت كودكان و زمینه سازی برای موفقیت های آینده فرزندان انكارناپذیر است و همواره بر آن تاكید می شود.

در ادامه می خواهیم روش هایی را معرفی کنیم که بتوانید با به کار بردن آن ها خلاقیت کودکان را پرورش دهید:

درباره توانایی كودك قضاوت نكنید

3 تا 12 سالگی زمان شكل گیری و رشد خلاقیت در كودك معرفی می شود، اما اگر فرزندی بزرگ تر دارید از خود سلب مسوولیت نكنید. درباره هیچ كودكی هم قضاوت نكنید. ممكن است والدین پیش خود فكر كنند از كودكشان نابغه و مخترع درنمی آید! و به حداقل ها دلخوش باشند. چنین طرز فكری با اكتسابی بودن خلاقیت در تضاد است. خلاقیت ها نیازمند تمرین در شیوه های آزادانه تفكر، آزمایش روش های مختلف حل مساله، ارائه ایده های نو، پیگیری آن ها و… هستند و نكته اصلی، بیدار شدن روحیه خلاقیت در كودك است. هر فردی این استعداد را دارد كه در حد خود خلاقیتش را پرورش دهد و در زندگی به كار گیرد. فراموش نكنیم مخترع بزرگی همچون ادیسون به دلیل پیگیری خستگی ناپذیر ایده هایش معروف شد و البته در كودكی هم با اخراج از مدرسه نزد مادرش تحصیل كرد و پایه ذهنی و روحی اختراعات خلاقانه و تاثیرگذار در وی شكل گرفت.

خلاقیت را با نبوغ اشتباه نگیرید

برخی افراد نابغه به دنیا می آیند یا آمده اند و تعدادشان هم كم است، اما افراد خلاق بسیار بیشترند. برخی خلاقیت ها نیز به دلیل تاثیرگذاری یا شگفت انگیزی به نبوغ تعبیر می شوند. با این حال قرار نیست والدین با پرورش خلاقیت های كودك از وی یك مخترع یا نابغه بسازند. كاربرد خلاقیت هموار كردن مسیر پیروزی و بهروزی در زندگی آینده وی است و این كه فرزند توانایی مواجهه با مشكلات و تنگناها را بیابد. قرار است وی با قدرت خلاقیت و روحیه نواندیشی زندگی سالمی در پیش گیرد و به سعادت برسد. خلاقیت برای موفقیت است نه شگفتی آفرینی.

ارزش اسباب بازی ها را نادیده نگیرید

اهمیت اسباب بازی ها بویژه پیش از 7 سالگی كه كودك در محیط مدرسه با مناسبات رسمی و اجتماعی دنیای بیرون مواجه می شود در شكل دهی به شخصیت و روحیات وی بسیار بیشتر است. بسیاری از والدین بنا به عرف فرهنگی جامعه توپ و تفنگی را اسباب بازی اصلی پسربچه ها و عروسك را اسباب بازی دخترها می دانند و خرید برای كودك نیز بر همین اساس صورت می گیرد.

نكته: منع كودكان از پرداختن به بازی های مجازی توصیه ای معقول است، اما عملی نیست. بر این اساس تنها چاره كار كنترل نحوه و میزان بازی مجازی توسط كودك است.

برخی پسر بچه ها كلكسیونی از اسلحه دارند و برخی دختربچه ها نیز جز عروسك با اسباب بازی دیگری سر و كار ندارند. تنوع اسباب بازی های كودك معمولا قربانی تك بعدی نگری والدین می شود و معلوم است در این میان از بازی های پرورش فكری و تقویت خلاقیت هم خبری نیست.

اجازه بدهید كودك در جمع بازی كند

تمایل به انزوا در كودك هیچ وقت علامت خوبی نیست. با این حال برخی والدین كودكشان را به اشكال و دلایل مختلف از گروه همسالان دور نگه می دارند. برای مثال به خیال این كه فرزندشان فحش یاد نگیرد نمی گذارند وی در كوچه یا پاركینگ منزل با سایر بچه ها بازی كند، در حالی كه كودك باید بیاموزد كه دشنام دادن عملی زشت است و این كار را نكند و تلاشی برای این كه گوشش با دشنام ها آشنا نشود طرحی از پیش شكست خورده است. بازی در جمع، مهارت های ارتباطی كودك را تقویت می كند و او را با تضاد آرا، نقش مشاوره در انجام كارها و… آشنا می سازد. گاهی انجام بازی های فیزیكی ساده در میان گروه همسالان بیش از پرداختن به بازی های فكری انفرادی تفكر، ابتكار و خلاقیت كودك را بر می انگیزد. بنا به آموزه های مدیریت ژاپنی خلاقیت محصول كار گروهی است.

علاقه كودك به بازی های مجازی را كنترل كنید

منع كودكان از پرداختن به بازی های مجازی در كنسول های بازی و رایانه ها توصیه ای معقول است، اما عملی نیست. بر این اساس تنها چاره كار كنترل نحوه و میزان بازی مجازی توسط كودك است. ممكن است عده ای خلاقیت و تخیلی را كه در ساخت و اجرای بازی های مجازی به كار رفته عاملی برای افزایش خلاقیت كودك بدانند در حالی كه كاملا برعكس است و این نوع بازی ها در حقیقت خلاقیت كودك را كور می كنند. پرخاشگری، انزواطلبی، كاهش ارتباطات عاطفی و دوستی، تیك های عصبی، گرفتگی عضلانی، در خودماندگی ذهنی، سوءتغذیه، كم تحركی و… تنها گوشه ای از مضرات پرداختن مداوم و طولانی مدت كودكان به بازی های مجازی هستند.

خلاقیت كودك را تحریك كنید

نشان دادن آثار هنری، تصاویر خلاقانه، سرگرمی های بصری و… به همراه تشویق و یاری كودك در انجام بازی های فكری و جالب، خلاقیت وی را تحریك می كند. هر كسی برای خلاق بودن لازم است كه درك درستی از آن داشته باشد.

همان طور كه نمی توان دانشمندی را یافت كه درك درستی از علم حداقل در رشته تخصصی خودش نداشته باشد. عدم شناخت خلاقیت، مرز میان یك تصمیم نادرست و شاید ابلهانه با یك تصمیم خلاقانه را از بین می برد. قدم اول در شناخت خلاقیت نیز مشاهده و درك آن است.

 

منابع:

پاک دل ها، چطور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12