کد خبر : 241409
تاریخ انتشار : 19 تیر 1397 11:26
تعداد بازدید : 470

آموزش مهارت حل مسئله به کودکان

آموزش مهارت حل مسئله باعث می شود کودکان انتخاب های درستی داشته باشند.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فرزندتان دفتر ریاضی خود را گم کند؟ یا لقمه و میوه های خود را جا بگذارد؟

مهارت حل مسئله، کلید کمک به مدیریت زندگی اوست.

بر اساس مقاله رفتار درمانی (سال2010)، کودکانی که مهارت حل مسئله ندارند، ممکن است بیشتر در معرض افسردگی و خودکشی باشند.علاوه بر این، محققان دریافتند که مهارت حل مسئله سلامت روان آنان را نیز بهبود می بخشد.

آموزش این مهارت در دوره پیش دبستانی می تواند تضمین کننده موفقیت کودک در تمام دوران تحصیل او باشد.

چرا کودکان باید مهارت حل مسئله را یاد بگیرند؟

به طور طبیعی، بچه ها هر روز با مشکلات فراوانی اعم از مشکلات تحصیلی یا ورزشی مواجه می شوند.با این حال تعداد تنها تعداد اندکی برای حل مشکل خود از یک فرمول خاص استفاده می کنند. و آن هایی که مهارت حل مسئله ندارند، برای مشکل خود اقدامی نکرده و به جای صرف انرژی برای حل مشکل فقط وقت خود را به بطالت می گذرانند. این امر موجب افت تحصیلی شان شده و یا اینکه برای تدام دوستی با همسالان خود تلاش بی فایده انجام می دهند.

این گروه از افراد اغلب بدون سنجش انتخاب های خود، کاری هایی انجام می دهند.مثلا اگر پشت سر همکلاسی خود در صف ایستاده باشد مدام به او ضربه می زند زیرا نمی داند که چه کاری باید انجام دهد.

و یا وقتی در کلاس درس مورد تمسخر واقع می شود، خروج از کلاس تنها راه حلی است که به ذهنش می رسد.

این انتخاب های مبهم در دراز مدت مشکلات بزرگتری را به وجود می آورد.

 

شیوه ارزیابی مسئله را به کودکان آموزش دهید.

کودکانی که احساس ضعف و نا امیدی دارند، اغلب سعی بر حل مسائل ندارند. اما هنگامی که یک فرمول روشنی برای حل مشکلات به آن ها می دهید، احساس اعتماد به نفس بیشتری در توانایی هایشان پیدا می کنند.

مراحل حل مسئله:

1.      مشکل را شناسایی کنید.

  کودکانی که احساس سرخوردگی دارند، تنها با مطرح کردن مسئله خود تفاوت میان مشکل و مسئله را متوجه می شوند. زیرا از نظر آنان مشکل لاینحل بوده اما مسئله همیشه قابل حل است.پس در طرح مسئله به فرزند خود کمک کنید.به عنوان مثال: " دوستی برای بازی نداری" یا " برای شرکت در کلاس ریاضی مردد هستی".

2. حداقل 5 راه حل قابل اجرا ارائه دهید.

با بارش فکری به فرزند خود اجازه دهید تا تمام ایده های خوب یا بد ذهنی خود را مطرح سازد.

حتی یک پاسخ احمقانه یا ایده ی عقب مانده یک راه حل ممکن است. زیرا با خلاقیت خود می تواند بسیاری از ایده های بالقوه خویش را پیدا کند.

3.مزایا و معایب هر راه حل را شناسایی کنید.

به فرزندتان کمک کنید تا نتایج مثبت و منفی راه حل های بالقوه خویش را شناسایی کند.

4.یک راه حل انتخاب کنید.

فرزند خود را تشویق کنید که پس از ازریابی نتایج مثبت و منفی، یک راه حل را انتخاب کند.

5.راه حل را امتحان کنید.

به او بگویید یک راه حل را امتحان کند و ببیند چه اتفاقی می افتد. اگر راه حل ارائه شده مناسب نبود می تواند از لیست خود مورد دیگری را امتحان کند.

تمرین حل مسئله

هنگامی که فرزندتان با مسئله ایی مواجه می شود، کمی صبور بوده و اجازه دهید خودش مسئله اش را حل کند.در عوض کمک کنید تا روند حل مسئله را طی کند . هنگام ضرورت می توانید  راهنمایی کنید، اما اجازه دهید خودش مسئله را حل کند. اگر نتوانست راه حلی پیدا کند وارد عمل شده و کمک کنید تا درمورد راه حل ها بیشتر فکر کند.ولی به طور واضح به او نگویید که چه کاری باید انجام دهد.

هنگام مواجه با مسائل رفتاری از رویکرد حل مسئله استفاده کنید.کنارش بنشینید و بگوید: اخیرا در انجام تکالیفت دچار مشکل شدی، بیا با هم آن را برطرف کنیم. ممکن است هنوز هم بخواهید عواقب این کار را متذکر شوید، اما او را متوجه سازید که شما به دنبال راه حل بوده تا بتواند در آینده عملکرد بهتری داشته باشد.

 همچنین با حل مسئله می توانید فرزندی مستقل تربیت کنید.اگر برای تمرین فوتبال کفش های خود را فراموش کرد می توانید از او بپرسید " چکار کنیم تا دفعه بعد این اتفاق نیوفتد؟"اجازه دهید خودش سعی کرده و چند راه حل مطرح کند.

کودکان اغلب راه حل های خلاقانه ایی ارائه می دهند.بنابراین می تواند بگوید: یادداشتی روی در قرار می دهم تا قبل از ترک خانه آن را دیده و کفش هایم را بردارم یا شب قبل چک لیستی تهیه کرده و وسایل ضروری را داخل کوله پشتی خود می گذارم.

زمانی که فرزندتان خودش مهارت حل مسئله را به درستی انجام داد او را تحسین و تشویق کنید.

پیامدهای طبیعی را بپذیرید.

عواقب طبیعی نیز ممکن است مهارت های حل مسئله را آموزش دهد.پس اجازه دهید فرزندتان با پیامدهای طبیعی عملکرد خویش مواجه شود.فقط مطمئن شوید که به خودش آسیبی نمی رساند.به عنوان مثال هنگامی که به مکان تفریحی رفتید اگر خواست همه پولش را در همان ده دقیقه اول خرج کند اجازه این کار را به او بدهید. سپس، بگذارید بقیه روز را بدون هیچ پولی سپری کند. این امر می تواند منجر به بحث در مورد حل مسئله شده و به او کمک کند که دفعه بعدی را انتخاب مناسب تری برگزیند.

از پبامدهای طبیعی به عنوان ابزاری برای آموزش مهارت حل مسئله استفاده کنید.


مؤلف: مرجان درویش

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12