کد خبر : 241520
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 11:27
تعداد بازدید : 873

آموزش هوش مالی به کودکان

هوش مالی جریان هدایت ترکیب دانش، تجربه و اطلاعات دریافتی، در جهت اقدام برای ایجاد، افزایش، حفظ، تقویت و توسعه ارزش افزوده است.اگر به جامعه ای که در آن زندگی می کنیم نگاهی بیاندازید، افراد تحصیلکرده ی فقیر زیادی را خواهید دید. این مسئله به این معنی است که تحصیلات به تنهایی نمی تواند آینده مالی کودکان را تأمین کند. عادت های مالی و هوش مالی هر فرد در سنین پایین پایه ریزی می شود. هوش مالی مسئله ای است که در طول زندگی با یک فرد همراه است و در موفقیت و یا عدم موفقیت مالی او بیشترین سهم را خواهد داشت.

آموزش هوش مالی به کودکان

به همین دلیل است که توجه کردن به آموزش هوش مالی به کودکان موضوعی است که می تواند تاثیر زیادی در آینده مالی آن کودک و موفقیت یا عدم موفقیت او در سنین بزرگسالی داشته باشد. متاسفانه با وجود اهمیت هوش مالی در زندگی افراد، در کشور خودمان به آموزش این مسئله به کودکان توجه چندانی نمی شود.

شروع آموزش هوش مالی در سنین کودکی

خوشبختانه هوش مالی از طریق آموزش قابل ارتقاء است. چه بهتر که این آموزش ها از سنین کودکی آغاز شوند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. هوش مالی کودک شما در واقع دیدگاه آن ها نسبت به پول و طرز رفتار آن ها با پول است. افزایش هوش مالی به کودکان کمک می کند تا عادات پولی آن ها به شکلی پایه ریزی شود که در آینده بتواند آن ها را به ثروت نزدیک کند. البته باید به این نکته توجه کرد که آموزش هایی که در مورد پول و مسائل مالی به کودکان داده می شود، متناسب با سن آن ها و برایشان قابل فهم باشد. به عنوان مسائل صحبت کردن در مورد مسائل حقوقی در قرارداد های مالی برای یک کودک جذاب و قابل فهم نخواهد بود.

پول دوست داشتنی است.

از همان سنین پایین نباید اجازه داد که افکار منفی در مورد پول در ذهن کودکان تاثیر بگذارد. در جامعه ما مرسوم شده است که از همان دوران کودکی و نوجوانی به افراد اینگونه القا می شود که افراد فقیر انسان های شریف تری هستند و یا اینکه پول انسان را از معنویت دور می کند و در مدارس اینگونه آموزش داده می شود که ارزش علم بیشتر از ثروت است و انسان باید تمام وقت و تلاش خود را تنها برای افزایش سطح تحصیلات خود صرف کند.

باید به کودکان آموزش داده شود که پول چقدر در موفقیت و احساس خوشبختی انسان تاثیرگذار است. باید آن ها را با این موضوع آشنا کنید که افراد پولدار می توانند انسان های بهتری برای اطرافیان و حتی جامعه خود باشند. اگر در طی این سال ها به کودکان در مورد ارزش پول و ارزش کار آموزش داده می شد امروز شاهد این تعداد از افراد تحصیلکرده و بی پول نبودیم.

آشنایی کودکان با پول های رایج

در سنین پایین می توانید آموزش کودکان برای یادگیری تفاوت ارزش پول های رایج را شروع کنید. به عنوان مثال سکه های رایج را مرتب به او نشان دهید و ارزش هر کدام را برای او بگویید. بعد از مدتی کودک قادر خواهد بود که با توجه به ظاهر سکه ها تشخیص دهد که کدام یک ارزش بیشتری دارد. در مورد پول های کاغذی هم همین کار را می توانید انجام دهید. این کار می تواند از سنین ۳-۴ سالگی شروع شود. میتوان گفت که آموزش ارزش پول های رایج جزء اولین اطلاعات مالی و پولی است که باید به کودکان ارائه شود.

ایجاد قلک برای کودکان

در همان سنین پایین بعد از صحبت در مورد پول و یاد دادن ارزش پول ها به کودک بهترین کار این است که برای او یک قلک تهیه شود.  به او یاد دهید تا پول های سکه ای و کاغذی را که به او می دهید در آن پس انداز کند. توصیه می شود که از قلک های شیشه ای یا قلکی که دارای جنس شفاف است، استفاده شود تا کودک بتواند پول ها را در آن ببیند و از انباشته شدن پول در آن لذت ببرد. سعی کنید او را تشوق کنید که مراقب قلکش باشد و از آن محافظت کند. به کودکان بگویید که می تواند با پولی که در قلکش جمع می کند چیز هایی را که دوست دارد، بخرد.

اجازه بدهید کودک در دو حالت از پول های درون قلکش استفاده کند هم در حالتی که قلکش کاملا پر شده است و هم در حالتی که پول کمتری در آن است و پر نشده است. با این کار کودک یاد می گیرد که هرچه پول بیشتری پس انداز کند قدرت خرید چیز های بهتری خواهد داشت و همین موضوع باعث خواهد شد که پس انداز برای کودک لذت بخش شود. انجام این کار باعث می شود که کودک در سنین پایین با پس انداز کردن آشنا شده و از آن لذت ببرد.

برای پس انداز قانون قرار دهید.

زمانی که سن کودک به حدی می رسد که برای او پول توجیبی تعیین می کنید همزمان قانونی نیز برای او وضع کنید که مثلاً به صورت هفتگی یا ماهانه درصدی از این پول را پس انداز کند. اگر کودک خود را قبل از این زمان به خوبی با مفهوم پس انداز آشنا کرده باشید و در ابتدا قوانین سختگیرانه ای را وضع نکنید، مطمعناً کودکان از این قوانین به خوبی استقبال خواهند کرد. در این زمان و در سنین اولیه مدرسه به جای قلک از یک حساب بانکی برای سپرده گذاری استفاده کنید که به آن سود تعلق بگیرد. هر چند هم که این سود ناچیز باشد اما کودک را با این موضوع آشنا می کند که پول می تواند پول بسازد. به او یاد بدهید که اگر برای مدتی پولش را در حساب نگه دارد، می تواند سود آن را دریافت کند. در هنگام انتخاب نوع حساب با کودک خود مشورت کنید.

صحبت با کودکان در مورد کسب و کارتان

برای آشنایی کودکان با کسب و کار و کسب درآمد می توان زمانی را به طور روزانه اختصاص داد و با آن ها در مورد کسب و کاری که دارید، صحبت کنید. به آن ها بگویید که چرا شما باید کار کنید و کسب درآمد چه نقشی در زندگی شما دارد. به عبارت دیگر سعی کنید ارزش کار، تلاش و کسب درآمد را به آن ها یاد بدهید.

حتی می توانید در مورد مسائل مالی با آن ها مشورت کنید به عنوان مثال بگویید می خواهم فلان وسیله را بخرم و قیمت آن این مقدار است، آیا به نظرت این قیمت برای داشتن این وسیله مناسب است؟ سپس از او بخواهید فکر کند و دلایلش را به شما بگویید. زمانی که کودک شما سعی می کند به خوبی فکر کند و به شما پاسخ دهد او را تشوق کنید و حتی پاداش هایی را برای او در نظر بگیرید. با این کار کودک شما به فکر کردن در مورد مسائل کسب و کار و مسائل مالی علاقه مند می شود.

الگوی عملی مناسب

خواه یا ناخواه کودکان از والدین خود الگوبرداری می کنند. با افزایش سن آن ها و آشنا شدنشان با مفهومی به نام پول به رفتار والدن خود با پول نیز دقت بیشتری می کنند. پس سعی کنید در حضور کودکان به گونه ای با پول رفتار کنید که الگوبرداری از آن بتواند باعث رشد هوش مالی آن ها شود. پس برای افزایش هوش مالی کودکان، والدین باید به رفتارشان با پول در حضور بچه ها دقت کافی را داشته باشند. به عنوان مثال والدینی که علاقه آن ها به خرج کردن پول بیشتر از پس انداز آن است و این رفتار را در حضور کودک نیز انجام می دهند احتمال خیلی زیادی وجود دارد که کودکان آن ها نیز در آینده چنین رفتاری را پول داشته باشند.

پول توجیبی

معمولا سنین ۶-۷ سالگی زمانی است که کودک قادر خواهد بود بیشتر چیز هایی که لازم دارد را خودش خریداری کند. پرداخت پول توجیبی منظم باعث پس انداز منظم تر و البته خرج کردن منظم تر پول توسط کودکان خواهد شد. یکی از بزرگترین اشتباهات والدین این است که به کودک پول توجیبی نمی دهند و در مقابل می گویند که هر وقت کودکمان به پول نیاز داشت به او مبلغی را که بخواهد، می دهیم. این کار یک اشتباه بزرگ است.

باید در انتخاب پول توجیبی که به کودکان پرداخت می شود دقت زیادی انجام شود و مقدار مناسبی برای آن بر اساس سن کودک، وظایفی که بر عهده دارد و همچنین شرایط کودک تعیین شود. سعی کنید همیشه کودکان را تشویق کنید که بخشی از پول توجیبی خود را پس انداز کنند و برای خرج کردن بقیه آن نیز به صورت منطقی و معقول عمل نمایند. هیچگاه از پول توجیبی به عنوان یک ابزار تنبیهی استفاده نکنید.

زمانی که کودک شما می خواهد پول توجیبی که به او می دهید، افزایش یابد با او صحبت کنید و دلایلش را برای این افزایش بشنوید و اگر غیر منطقی بودند به او توضیح دهید که نمی توانید با خواسته او موافقت کنید و دلایل مالی منطقی را به او ارائه دهید. به این نکته توجه کنید که پول توجیبی زیاد می تواند باعث شود که کودک شما به ولخرجی عادت کند.

تشویق کودک به کسب درآمد

در کنار پول توجیبی که به کودک می دهید او را تشویق کنید که با انجام برخی کار ها درآمدی را برای خودش به دست بیاورد. به عنوان مثال اگر مغازه ای دارید، می توانید ساعتی از روز را مشخص کنید که کودک شما در تمیز کردن و مرتب کردن مغازه به شما کمک کند و شما در قبال آن مبلغی را به او بدهید. یا اینکه با او قرار بگذارید که اگر هر روز حیاط خانه را تمیز کند مبلغی به عنوان دستمزد این کار به او خواهید داد. تشویق کردن کودکان به کار کردن در محیطی بی خطر و امن باعث خواهد شد که او از همان سنین لذت کسب درآمد را حس کند و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری در کودک خواهد شد.

تعیین اهداف مالی توسط کودکان

کودک خود را تشویق کنید که از همان سنین کودکی برای خواسته هایش اهداف مالی تعیین کند. به عنوان مثال اگر کودک شما می خواهد یک کفش اسکیت بخرد از او بخواهید که برای آن هدف مالی تعیین کند و مشخص کند برای رسیدن به هدف خود به چقدر زمان و چقدر پول احتیاج دارد. از او بخواهید که مشخص کند در چه زمانی و با چه مقدار از پس انداز پول توجیبی که به او می دهید، قادر خواهد بود قیمت یک کفش اسکیت را بپردازد. سعی کنید او را برای انجام این کار تشویق کنید مثلاً به او بگویید در صورتی که بتواند در زمانی تعیین شده ۷۰% از مبلغ کفش اسکیت را پس انداز کند شما بقیه این مبلغ را به او کمک خواهید کرد.

آماده کردن کودک برای شکست های مالی

به کودک خود بیاموزید که شکست مالی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. سعی کنید در این مورد با او حرف بزنید و او را با شرایط ناخوشایند مالی نیز آشنا کنید. به او یاد بدهید زمانی که در رسیدن به اهداف مالی تعیین شده شکست می خورد، نباید نا امید شود و در عوض باید دلایل شکست را بررسی کرده و در موقعیت های بعدی از این تجربه استفاده کند. مطمعناً کودک شما اشتباهات مالی زیادی خواهد کرد اما این اشتباهات می تواند برای او خیلی مفید باشد چرا که اگر به او کمک کنید تا دلایل این اشتباهات را پیدا کند و از آن ها درس بگیرد در واقع کمک بزرگی به تقویت هوش مالی کودک خود کرده اید.

نتیجه گیری

هوش مالی را می توان از طریق تمرین و آموزش تقویت کرد و اگر این آموزش ها از سنین کودکی شروع شوند به طور حتم تأثیر بیشتری خواهند داشت. در این مقاله به نکاتی پرداختیم که یادگیری و توجه به آن ها می تواند به آموزش کودکان به منظور تقویت هوش مالی کمک بسیار زیادی بکند. این نکته را فراموش نکنید که موفقیت در مسائل مالی تاثیر همه جانبه ای بر کیفیت زندگی یک فرد خواهد گذاشت پس لازم است که با تقویت هوش مالی کودکان آن ها را برای موفقیت در زندگیشان آماده کنیم.

منابع:

کتاب هوش مالی- رابرت کیوساکی

ماهان تیموری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12