کد خبر : 242660
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1397 22:47
تعداد بازدید : 390

ارتباط میان محبت والدین و خلاقیت کودک

رابطه محبت آميز والدين با فرزندان، زمينه ساز بروز خلاقيت در آن هاست.
رابطه محبت آميز و محترمانه پدر و مادر با يكديگر و با فرزندان، زمينه ساز بروز خلاقيت در آن هاست. محبت اولین ابزار و وسیله ارتباطی بین والدین و فرزندان به شمار می آید. والدین با محبت کردن احساس خود را به فرزندانشان منتقل می کنند. کودکان از بدو تولد قادر به درک محبت هستند. استفاده از محبت به صورت درست و منطقی رابطه مستقیمی با افزایش خلاقیت و پرورش آن در کودکان دارد.توجه كردن به جزئي ترين حركات، حرف ها و مهارت هاي فرزند كه معمولا از ديد والدين پنهان مانده است نيز در بروز خلاقيت در کودک نقش موثري دارد.تقويت اعتماد به نفس در فرزندان از طريق شنيدن فعال و بازتاب احساس و عقيده وي نيز زمينه بروز خلاقيت در کودک فراهم مي كند.

موثرو ماندگارترين تشويق چهره شاداب و لحن ملايم و مهربان والدين است. تشويق ها و تحسين ها بايد متوجه رفتارها و حرف هاي مشخص باشد و به صورت صفت هاي كلي بيان نشود.بهترين تشويق ها و تحسين ها نوع غير مستقيم آن است كه شامل گفتن خوبي هاي فرزندان به فاميل و دوستان و ايجاد تصوير مثبت اجتماعي از وي است.

والدين حتي در صورت شكست و افت درسي فرزندان خود پس از واگذاري مسئوليت هاي شخصي به آن ها نبايد به سرزنش، تحقير، انتقاد، مقايسه، منت گذاشتن، نصيحت كردن و تهديد وي بپردازند بلكه بايد به توجه عاطفي خود ادامه دهند.در اين شرايط والدين بايد نكات مثبت فرزندان خود را برجسته كنند و فضايي از مهرباني، صميميت، احترام و اعتماد را در محيط خانواده بوجود آورند تا بتدريج شاهد خلاقيت هاي بي نظير بچه ها در غلبه بر شكست ها و رسيدن به استقلال و خودكفايي باشند.

تذكر مداوم، سرزنش، نصيحت كردن، پيش بيني هاي منفي و گله و شكايت دائمي و انتظارات زياد و تلاش براي تغيير فرزند بدون ايجاد زمينه هاي مناسب به هر نيتي كه باشد سبب اصلاح رفتار کودک نمي شود، زيرا، خواسته ها و انتظارات والدین زماني از سوي ديگري پذيرفته مي شود كه در بخش مثبت ذهن وي جاري شود.

 

منابع:

ایرنا، توتویو

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12