به نام خدا

«خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد »

 

قابل توجه والدین ، مربیان و مراکز آموزشی 

پس از تحقیقات گسترده  از مدلهای آموزشی در سراسر دنیا دریافتیم که برای داشتن جامعه ای پویا و خلاق نیازمند برنامه ریزی دقیق و جامع در سنین کودکی هستیم تا با انتقال مفاهیم و مهارتهای لازم انتظار خروجی مفید و موثر داشته باشیم. با عنایت خداوند متعال پس از ماه ها تحقیق و بررسی مجموعه ای جامع در خصوص آموزش مهارتهای پایه ای برای کودکان و نوجوانان تدوین گردیده ، که در قالب طرح ملی هنر و خلاقیت برای خانواده ها و فرزندان ایران اسلامی ارائه می گردد. در زیر شرح مختصری از طرح آمده است:

 

اصول طرح:

با توجه به اصول و مبانی دینی و اعتقادی ما ایرانی ها و جایگاه خاص هنر در انتقال این مفاهیم به عنوان یکی از برترین و ممتاز ترین کشورها و دارای سابقه هنری ، ضرورت تدوین دوره هایی جهت انتقال مفاهیم به نسل های بعدی و ایجاد زمینه های رشد در فرزندان احساس می شد و متاسفانه به دلیل ساختار نه چندان پویای سیستم آموزشی به این مهم کمتر توجه شده و کودکان ما بیشتر به سوی مطلب گرایی رو آورده که منجر به کاهش خلاقیت و تفکر چند بُعدی می گردد و نهایتا با جامعه ای مصرف گرا روبرو خواهیم بود. یکی از مهمترین اهداف و اصول این طرح انتقال اصول زندگی و شیوه های صحیح برخورد با مسئله در قالب تفکر خلاق می باشد که با استفاده از تکنیک ها و مهارتها ، تمرین های متنوعی را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می دهد.

 

سطوح طرح:

همانطور که در مبانی نظری و انسان شناسی ما آمده مهمترین سن برای تربیت و شکل گیری هویت انسانی رده سنی زیر هفت سال می باشد(نقش بر سنگ) و در رده سنی 7 تا 14 سال کلیه مفاهیم بنیادی در فرد "تثبیت" خواهد شد بر همین اساس ، این طرح برای رده سنی 6 تا 12 سال برنامه ریزی شده است.

  • کلیه فراگیران ، گواهینامه پایان دوره دریافت خواهند نمود.

 

جامعه درگیر:

یکی از چالشهای اساسی در تربیت فرزندان خلاق و پویا عدم همراهی والدین و مربیان با یک فرایند واحد و متمرکز می باشد که متاسفانه به دلیل عدم هماهنگی بعضا با اختلاف شیوه و روش کودک با چندگانگی تربیتی مواجه شده و عملا سردرگم می ماند. یکی از دلایل این مشکل عدم وجود یک مدل آموزشی یکپارچه و نیز عدم مشارکت والدین در طرحها و برنامه های آموزشی است.

در این طرح سعی بر آن است تا با انتقال شیوه ها و روشهای متنوع به والدین و مربیان گرامی هماهنگی لازم ایجاد و مسیر رشد و تعالی فرزندان به درستی طی شود.

در دوره های تربیت مدرس ، والدین به همراه مربیان آموزشی می توانند از محتوا و برنامه های آموزشی بهره برده و در جایگاه راهنمای آموزشی به فرزندان خود کمک نمایند.

همه ما به این نکته واقف هستیم که دنیای ما پر از زیبایی ها و نقش هاست و بر همین اساس انسانها دست به خلق آثاری گوناگونی زده اند تا گوشه ای از این خلقت را به سایرین عرضه کنند.

حال برای نمایش دادن این زیبایی ها نیاز به مهارت و فنونی هست تا با دقت و ظرافت بیشتری انعکاس دهند آن باشیم.

 

مواد آموزشی:

یکی از مهمترین عوامل انتقال صحیح  و آسان مفاهیم و مهارت ها به فرزندان بهره گیری از ابزار و وسایل آموزشی و کمک آموزشی می باشد که بر همین اساس کتب ، وسایل و سایت آموزشی هنر و خلاقیت به عنوان اولین مرکز مجازی ارائه دهنده طرح آموزشی هنر و مدرسه آماده و قابل استفاده می باشد.

"لازم به ذکر است کلیه کتب آموزشی این طرح مورد تایید آموزش و پرورش بوده و ثبت شده در کتابنامه رشد می باشد."

 

  • کتابهای هنر

 

  • کتابهای زیبانویسی

فرایند آموزشی:

همانظور که مشهود است مواد و محتواهای آموزشی متنوع و زیادی در بازار کتب و وسایل آموزشی وجود دارد و اغلب والدین و مربیان به دلیل حجم زیاد و گوناگون محصولات دچار سردرگمی و یا حتی انتخاب نادرست خواهند شد. وجود یک سیستم و مدل آموزشی متمرکز و جامع می تواند به والدین و مربیان عزیز کمک کند تا بر اساس فرایند مشخص ، مواد و محتوای لازم را تدوین ، انتخاب و به کودکان ارائه نمایند و در نهایت نتایج آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.

نکته حائز اهمیت آن است که متاسفانه به دلیل عدم برخورداری از یک مدل آموزشی منظم و مستمر فرزندان در طول مقاطع مختلف همچون تابستان یا اوقات فراغت از مجموعه کلاس ها یا مواد و ابزارهایی بهره می برند که در پایان هیچگونه اثر بخشی موثری ندارد و صرفا به گذراندن وقت منجر خواهد.

والد یا مربی گرامی : آیا تا به حال به نتایج و اثر کلاس ها ، برنامه ها و یا حتی ابزار آموزشی مورد استفاده کودکان و نوجوانان توجه کرده اید و یا آنها را ارزیابی کرده اید و میزان اثرات آنرا بررسی نموده اید؟

در اکثر کشورهای توسعه یافته جهت آموزش و پرورش استعداد های کودکان و نوجوانان از  یک مدل آموزشی منظم و مستمر استفاده می شود.

ان شاالله ، سعی شده در این طرح ، با ارائه یک مدل بهینه و کاربردی ، برنامه ریزی جامعی جهت یک مقطع 7 ساله برای فرزندان مقطع ابتدایی انجام پذیرد به ترتیب زیر:

 

فاز اول ویژه رده سنی پیش دبستان

فاز دوم ویژه رده سنی اول دبستان

فاز سوم ویژه رده سنی دوم دبستان 

فاز چهارم ویژه رده سنی سوم دبستان 

فاز پنجم ویژه رده سنی چهارم دبستان 

فاز ششم ویژه رده سنی پنجم دبستان 

فاز هفتم ویژه رده سنی ششم دبستان

 

هر یک از مراحل فوق دارای برنامه ، کتاب و وسایل آموزشی مجزاست که فراگیر از آن بهره خواهد برد.

 

مهارت های آموزشی:

بر اساس استانداردهای بین المللی و تجارب بیش از دو دهه کارعملی در مدارس کشور چهار مهارت اصلی در این طرح لحاظ شده است:

1- مهارت برش زدن و حجم سازی

2- مهارت تا کردن (اریگامی)

3- مهارت نقاشی و رنگ آمیزی

4- مهارت نوشتن(خط تحریری)

این چهار مهارت به عنوان مهارت های اولیه برای درگیر کردن و بروز خلاقیتهای فردی بسیار موثر بوده و به صورت ناخود آگاه در ضمیر هر کودکی وجود دارد که با توجه به فرایند آموزشی این مهارتها تقویت و اصول و شیوه های بهینه و درست آن منتقل خواهد شد.

 

مراکز آموزشی :

این طرح در کلیه مراکز آموزشی ، مدارس ، فراهنگسرا ها ، سراهای محله ، کانون ها و حتی بخش خصوصی قابل پیاده سازی و برگزاری خواهد بود. 

کلیه مراکز آموزشی می باید فرم درخواست برگزاری دوره در مرکز خود را تکمیل نموده و اطلاعات لازم را به دبیرخانه طرح ملی هنر و خلاقیت ارسال نمایند.

 

مربی آموزشی:

جهت انتقال صحیح مفاهیم و نیز ایجاد یکپارچگی لازم بر اساس فرایند آموزشی تدوین شده کلیه علاقه مندان اعم از والدین و مربیان آموزشی می توانند با ثبت نام  در دوره های تربیت مدرس ضمن شرکت در کارگاه های آموزشی با روشها و مواد آموزشی بر اساس مدل تدوین شده آشنا شوند.

  • به کلیه شرکت کنندگان در دوره گواهینامه پایان دوره اعطا خواهد شد.
  • مربیان برتر به مراکز آموزشی معرفی خواهند شد.
  • علاقه مندان می توانند از طریق مراکز آموزشی یا مستقل در بخش مربیان ثبت نام نموده و از کلاس و کارگاه های آموزشی استفاده نمایند.
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12