دوره های هنر و خلاقیت 

طرح ملی هنر و خلاقیت شامل دوره های آموزشی برای مقاطع مختلف پیش دبستان و دبستان می باشد

در این دوره ها چهار مهارت اساسی بر اساس الگوهای بین المللی به فرزندان آموزش داده می شود و با استفاده از تکنیک های مختلف سعی بر ایجاد انگیزه و استفاده از روشهای جدید جهت افزایش خلاقیت و شکوفایی استعداد های نهفته فرزندان می باشد.

 

مهارت های اصلی:

نقاشی

1- مهارت نقاشی و رنگ آمیزی:

به عنوان اولین هنر دستی کودکان یکی از جذابترین مهارتها می باشد و کودک بر اساس ذوق و سلیقه و احوالات درونی خود اقدام به رنگ آمیز و نقاشی بر روی هر سطحی می نماید با استفاده از شیوه های گوناگون می توان زمینه افزایش خلاقیت و راه حل مسئله را به کودک انتقال داد و نیز از بن بست های فکری و آموزشی جلوگیری نمود. در این مهارت انواع تکنیک های رنگ آمیزی و نقاشی به فرزندان آموزش داده می شود و در مقاطع بالاتر به فلسفه و تاریخچه بروز و پیدایش این روشها اشاره خواهد شد تا فرزندان با اطلاعات کامل از متدهای آموزشی برای خلق اثر از شیوه مناسب بهربرند.

تا کردن

2- مهارت تا کردن:

مهمترین مهارت لازم جهت ساخت یک کاردستی و یا اولین ابزار لازم برای ساخت یک مدل دستی برای بچه استفاده از کاغذ می باشد و حتی ساخت اولین موشک کاغذی دست ساز به عنوان اولین دستاورد یک کودک دنیای جدیدی برای او خواهد ساخت ولی متاسفانه محدود بودن مهارت والدین و حتی برخی از مربیان در ارائه مدل های جدید باعث رکود و آسیب جدی در استفاده از این مهارت می شود.

 

3- مهارت برش زدن:

خیلی از مواقع نیاز است برای ساخت اشکال و یا طرحها از برش دادن استفاده نمود این مهارت در ذهن کودک فضایی جسورانه فراهم می کند و غلبه بر ترس را به فرزندان القا خواهد کرد برش با توجه به محدوده ها و الگوها بسیار در ایجاد یک مهارت ذهنی - چشمی - دستی موثر است و کودکان را به تجمیع حواس و افزایش دقت سوق خواهد داد ضمن اینکه فرایند استفاده از قطعات و چسباندن در کنار هم فضای فانتزی تر و هیجان انگیز برای او خواهد داشت.

 

نوشتن 

4- مهارت نوشتن:

یکی از بنیادیترین مهارت ها دست ورزی که در گفته بزرگان نیز بر اهمیت آن تاکید شده و متاسفانه  کمتر مورد توجه قرار گرفته و در مدل های آموزشی بهینه دنیا بسیار بر آن تکیه می شود مهارت صحیح نوشتن و زیبانوشتن است. این مهارت که در قالب هنر کالیگرافی مطرح است به فرد آموزش نحوه نگارش صحیح و ساختار حروف را آموزش خواهد داد و از همان ابتدای کودک در ذهن فرد نهادینه خواهد شد و پس از آن به عنوان یک مهارت ، اصول و قواعد نوشتن تحریر زیبا در فرد شکل می گیرد و در بزرگ سالی با هدایت آن حتی منجر به یک هنر خواهد شد. تاکید این طرح بر انتقال شیوه های نوشتن صحیح اندازه و شکل حروف خط تحریر فارسی می باشد و آشنایی با اشکال و ساختار حروف و کلمات با ابزار ساده همچون مداد و خودکار مد نظر می باشد و از پرداختن به هنر خوشنویسی با قلم وسایر ابزار ها امتناع شده.

بر استفاده از این مهارت فرزندان با ساختار های نوشتاری و زیبانویسی آشنا شده و یکی از معضلات اساسی در خصوص نوشتن در مدارس همچون املا و انشا مرتفع خواهد شد.

ترغیب به نوشتن و رعایت اصول نه تنها ترس و دافعه موجود را بین خواهد برد بلکه با اتخاذ روشهای متنوع ، جذابیت و انگیزه لازم برای نوشتن را فراهم می کند.

  

 

 

 

 

 

 

 

اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
378
تعداد مراکز آموزشی
36
تعداد اعضای سایت
594
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12