کد خبر : 75289
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1394 12:43
تعداد بازدید : 2720

خلاقیت چیست؟

هر کودکی هنرمند است. مسئله این است که چگونه پس از این که بزرگ شد، هنرمند باقی بماند. (پابلو پیکاسو)

کودکی را در نظر بگیرید که زیپ لباسش گیر کرده است و در حال تلاش است که این گیر را آزاد کند و موفق می شود از راهی که خود به آن رسیده است آن را انجام دهد.

کودک دیگر را تصور کنید که در موقع خوردن بستنی لیوانی، وقتی سر قاشق پلاستیکی اش می شکند بعد از کمی تامل، از سر دیگر آن برای خوردن بستنی استفاده می کند.

همه به نحوی با مسایلی سروکار داشته اند که آن را به شکلی حل نموده اند. از این دید، خلاقیت را «توانایی حل مسئله آن را نیاموخته باشد» تعریف می کنند. این تعریف شامل دو قسمت است: اول راه حلی که مسئله را حل کند. دوم تازگی راه حل برای کسی که مسئله را حل می کند.

اما سوال این است که آیا حتماً باید مسئله ای وجود داشته باشد تا خلاقیت شکل بگیرد؟ آیا وقتی برای اولین بار کودکی ترکیب زیبای تازه ای از دو کلمه می سازد یا زمانی که شاعری شعری می سراید یا نویسنده ای داستانی را می نویسد، یا نقاشی که احساسش را به شکل بدیع در تابلویی به نمایش می گذارد و گروهی از آن ها لذت می برند خلاقیت اتفاق نیفتاده است؟


بر مبنای این ذهنیت، خلاقیت را این گونه تعریف می کنند:

« خلاقیت فرایندی است که نتیجه ی آن یک کار تازه باشد و از سوی عده ای در یک زمان، به عنوان چیزی مفید و رضایتبخش مقبول واقع شود.»

« خلاقیت، توانایی شخص در ایجاد ایده ها، نظره ها، بینش ها یا اشیای جدید و نو و بازسازی مجدد در علوم و سایر زمینه هاست که از نظر متخصصان به عنوان پدیده های ابتکاری قلمداد شده، از لحاظ زیباشناسی، فن آوری و اجتماعی با ارزش است.»

بنابراین، خلاقیت در کودکان کم سال، روشی برای اندیشیدن، اقدام کردن یا ساختن چیزی که برای کودک بکر و بدیع است و خود او و دیگران از آن استفاده می کنند. 

به این طریق، به این نتیجه می رسیم که خلاقیت خصوصیتی نیست که در انحصار عده ای خاص باشد. تمامی افراد به درجاتی درد زمینه های مختلف دارای قدرت خلاقه هستند و اگر زمینه های لازم برای شکوفایی و رشد آن فراهم شود می توانند آن را ظاهر سازند.

منبع: پرورش خلاقیت درکودکان، احمدرضا زمانی

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12