کد خبر : 76732
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1394 15:20
تعداد بازدید : 4613

پرورش خلاقیت با مهارت کاغذ و تا (بخش اول)

( اُری) به معنی با اندیشه تا دادن و( کامی) به معنی کاغذ است.ترکیب آنها با یکدیگر کلمه اریگامی را میسازد.


اريگامي (Origami) هنر و انديشه ي تا دادن کاغذ (يا صفحاتي از جنس پلاستيک ، فلز و مواد ديگر) براي خلق شکل هاي مختلف ، مي باشد به طور کلي، اين طرحها با يک برگ کاغذ مربع شکل آغاز مي شود، که هر روي آن ممکن است به رنگ متفاوتي باشد و بدون بريدن کاغذ ادامه مي يابد.اين شکل ها تعداد زيادي ازحيوانات، پرندگان، ماهي ها، وسايل بازي، وسايل دکوري، شکل هاي هندسي و اشکالي در ارتباط با گرافيک، معماري، صنعت و ... را شامل مي شوند.

گروهی معتقدند که اولین بار خم کردن کاغذ در چین متداول شده است. استفاده از ماکت های کاغذی خانه، برای سوزاندن در مراسم تدفین از دلایل این ادعا است. اما شکی نیست که این ژاپنی ها بودند که هنر خم کردن کاغذ را کمال بخشیدند و به عبارتی از آن خود ساختند.

در دوره هاي مختلف تاريخي ژاپن، اريگامي حضور داشته است. در خلال دوره ي موروماچي در قرون چهاردهم تا شانزدهم ميلادي (1333 – 1573) اريگامي مدرن به گونه اي اصولي توسط يک نويسنده ي ناشناس نگاشته شده است. سپس در دوره ي ادو (1603 – 1867) اريگامي به صورت يک سرگرمي فراگير درآمد که البته در آن زمان Orisue ناميده مي شد. کتاب "چگونه 1000 مرغ ماهيخوار با کاغذ بسازيم" در سال 1797 در ژاپن به چاپ رسيد. در دوره ي ميجي (1868 – 1912) اريگامي در برنامه ي درسي مدارس و حتي مهدکودک ها وارد شد تا کودکان هنر و مهارت کار با انگشتان را بياموزند. از آن زمان تاکنون کاغذ مربعي 15 در 15 سانتي متري اريگامي در همه جا فروخته مي شود و اريگامي براي سرگرمي و آموزش در مقياس وسيع مورد استفاده است. گروهي معتقدند که در اسپانيا تا کردن کاغذ مستقل از ژاپن ابداع شد. گنجشک کاغذي اسپانيايي (Pajarita)، در قرن شانزدهم ميلادي و يا حتي قبل از آن ساخته شده است. در انگلستان از حدود قرن شانزدهم ميلادي از روش هايي براي تا کردن دستمال سفره بر روي ميز غذا در محافل استفاده مي شده است، که احتمالا بعدها به خم کردن کاغذ تبديل شده باشد.

سمبل اريگامي پرنده دريايي است، که سمبل بين المللي صلح نيز مي باشد.


فواید اریگامی:                                          

1. ايجاد ارتباط عاطفي

در يكي از بررسي هاي انجام شده حدود ده خانواده در نظر گرفته شد. به افراد خانواده ها اطلاعات اوليه اوريگامي Origami و ساخت چند شكل ساده آموزش داده شد ، با توجه به رفتار و لغات بكار برده شده درگفتگوي بين اعضاي خانواده در قبل از آموزش و بعد از آن ، مراوده هاي بين اعضاي خانواده خلاق و دوستانه تر شده بود. همين كار با چند گروه دانش آموز و بعد به صورت تك نفره نيز صورت گرفت. ايجاد روابط اجتماعي دوستانه تر و ايجاد علاقه به شكل ساخته شده از طرف سازنده ي آن ، نيز به خوبي قابل مشاهده بود .

2. تمام انسانها به حل مشكل يا معما علاقه مند هستند، بخصوص انسانهاي اهل علم، طراحي، مهندسي، گرافيك، رياضي، فيزيك و غيرهكه عاشق حل مسائل علمي و ذهني مي باشند. دنياي اوريگامي از اين بابت يكي از سرآمد ترين و هيجان انگيزترين علم و هنري است كه بشر به آن دست يافته است. صرف نظر از كارآمدي و كار آيي آن براي بسياري از علوم، تمرين بسيار خوبي براي ايجاد خلاقيت و ذوق مثبت و سازنده در تمامي افراد از كودكان تا بزرگسالان است.

3. رشد نظم و ترتيب بهتر در كارها

4. افزايش مهارت دست ها

5. هماهنگي انديشه و عمل

6. ايجاد علاقه به ساخت شكل ها و مدل هاي اوريگامي و ترجيح دادن آن به انجام بعضي بازي هاي كامپيوتري و ديدن بعضي برنامه هاي تلويزيوني، و ... تا حد زيادي قابل ثبت و مشاهده بود.اين كارها با امكانات بسيار كمي انجام شد، تحقيقات علمي تر و بهتر دراين زمينه نياز به امكانات بيشتري دارد ، كه فعلا اين امكانات را در اختيار نداريم .

7. ارزان بودن

8. از مزيتهاي بسيار مهم اوريگامي زياد شدن شوق و علاقه به طبيعت و موجودات زنده است.

تاوقتي خود ما يك خرگوش را نساخته ايم پي به اهميت زندگي و حياط او نمي بريم، ولي هنگامي كه براي ساخت آن زحمت زيادي كشيديم از آفريدن كاغذي آن بسيار لذت خواهيم برد و تازه پي مي بريم كه يك حيوان واقعي چه عظمت و حقوقي دارد. دراين صورت نه تنها هرگز راضي به اذيت و آزار آنها نخواهيم شد بلكه بيش از پيش به آنها عشق خواهيم ورزيد. براي اينكه مردم به طبيعت، به حيوانات و به انسانها عشق بورزند بايد نخست از يك جايي تمرين عشق ورزي را شروع نمايند يكي از مهمترين، ارزان ترين وساده ترين راه ها ساخت شكل ها توسط اوريگامي  يا كاغذ و تا است.

9. اوريگامي را مي توان براحتي جايگزين بسياري از اسباب بازي هايي نمود كه نقشي در رشد خلاقيت و كارايي افراد ندارند.

10. بسياري اوقات انسانها در دنياي تصورات خودشان زندگي مي كنند نه در دنياي واقعي.

11.  كار با اوريگامي و موجودات ساخته شده با آن مي تواند دنياي خيال انگيز و آرامي را فراهم كند. انسانها به چنين آرامشي براي مقابله با برخي استرس هاي دنياي واقعي نياز دارند.

12. تمركز حواس، مديتيشن و ذن از ديگر كاربردهاي مفيد و مهم اوريگامي است در اين حالت است كه امكان تلقين هاي مثبت فراهم مي شود و فرصتي بدست مي آيد تا خلاقيت هاي دروني شكوفا شود و قابليت هاي خودشان را آشكار نمايند.

13. كمك به ساخت الگوهاي هنري و صنعتي به دليل قابليت آسان شكل گيري و به عمل در آمدن ايده ها از ديگر مزاياي اوريگامي است.

14. اوريگامي بر اساس گسترش صلح ودوستي بين تمام ملتها رواج پيدا نمود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12