کد خبر : 76733
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1394 15:30
تعداد بازدید : 3411

پرورش خلاقیت با مهارت کاغذ و تا (بخش پایانی)

اُریگامی یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد.

کاربردهای اُریگامی                           

در اینجا به تعدادی از مهمترین کاربردهای اُریگامی اشاره می کنیم :

1. کاربرد اُریگامی در کیهان شناسی (cosmology )

سالها دانشمندان از تلسکوپ های فضایی و زمینی در کنار یکدیگر بهره برده اند ، زیرا راکت ها قادر نیستند تلسکوپ هایی فضایی با سایز تلسکوپ های زمینی را به فضا پرتاب کنند . راه حل جدید یافته شده fold کردن تلسکوپ فضایی و پرتاب آن به فضا است  “Eyeglass “. تلسکوپ ساخته شده به این روش است. کشتی های فضایی نیز هم اکنون به همین روش تا شده به فضا پرتاب می شوند .

2. کاربرد اُریگامی در ریاضیات

رابطه عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اُریگامی انکار ناپذیر است، اما به عنوان مثال به حل مسأله ۳ قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می کنیم، که سالها ذهن ها را درگیر کرده بود و بالاخره ۲۰ سال پیش با روش اُریگامی حل شد.

سوال های زیادی درباره ی مدل های اُریگامی وجود دارد که پاسخ دادن به آنها تنها از ریاضیدان ها برمی آید. مثلا اینکه آیا هر مدل اُریگامی را میتوان بدون اینکه پاره شود یا آسیبی ببیند به صورت کاغذ صاف درآورد. یا اینکه آیا با ورقه ی کاغذ می توان هر شکل و حجم دلخواهی را ساخت؟

اگر هر کاغذ تا شده ای را باز کنید، محل های تا روی کاغذ، طرح هایی را به وجود می آورد.

بیشتر ریاضیات اُریگامی، به همین طرح ها مربوط میشود؛ شمارش تعداد خطوطِ تا، راس ها (محل برخورد خطوط تا)، نواحی بسته ی میان خطوط، تعداد تاهای رو به پایین و تعداد تاهای رو به بالا، اندازه و تعداد زوایا در هر راس و … کاری وقتگیر اما مهمی است. پس از شمارش، تازه نوبت به کشف روابط میان اعداد بدست آمده میرسد. مثلا همیشه در هر راس، تعداد تاهای رو به پایین دوتا بیشتر یا کمتر از تعداد تاهای رو به بالا است. این روابط به ما کمک میکند تا تشخیص دهیم چه طرح هایی قابلیت تاشدن و تبدیل شدن به یک سازه ی کاغذی را دارند.

اما همیشه ریاضیات نیست که به کمک اُریگامی می آید. بشر از سالها پیش میدانسته چگونه از اُریگامی برای پیشبرد ریاضیات کمک بگیرد. برای مثال، در هندسه ی معمولی که در دبیرستان خوانده اید، تنها کارها و رسم هایی مجاز است که با کمک خط کش و پرگار انجام پذیر باشد. برای مثال میتوانید عمود منصف یک خط، یا نیمساز یک زاویه را با کمک خط کش و پرگار رسم کنید. اما اگر کمی بیشتر هندسه بخوانید میبینید که تثلیث یک زاویه، یعنی تقسیم آن به سه قسمت مساوی، با کمک خط کش و پرگار ناممکن است؛ اما همین کار را با چندبار تاکردن کاغذ به راحتی میتوان انجام داد. و این مسئله ای بود که اوریگامی حل کرد.

3. کاربرد اُریگامی در بیولوژی

 Folding پروتئین ها و DNA بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می شود و تاکنون پروتئین های بسیاری با تا کردن ساخته شده اند.

4. کاربرد اُریگامی در مهندسی

یکی از هزاران کاربرد اُریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است، که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.

5. کاربرد اُریگامی در زندگی روزمره

نقشه های جغرافیایی یا مثلاً نقشه سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اُریگامی می توان به عنوان مثال تمام قسمت های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.

6. به قول تاكتوشي نوجيما مدرس دانشگاه كيوتو و استاد اوريگامي «تئوري اوريگامي را مي توانيم براي همه چيز استفاده كنيم چون كه همه جا هست». او مردم را در حالي تصور ميكند كه در مبل هاي تا شو خود نشسته اند و در هنگام زلزله خانه هاي آنها بجاي فرو ريختن، فقط مقداري تا مي شوند. نوجيما با استفاده از اصول اوريگامي، در حال كار روي طرح است كه استفاده انرژي در ماهواره ها را بهينه مي سازد.

7. آچيرو هاگيوارا دانشمند ژاپني، در حال پيدا نمودن راهي است كه قسمت تاشونده اي در خودرو ها ساخته شود تا انرژي تصادف بجاي تخريب در آن قسمتها جذب شود.

8. رابرت لنگ كيسه هوايي براي خود رو ها طراح نموده است براحتي در هنگام تصادف باز شده و سرنشين ها را از صدمه ديدن محافظت مي كند.

9. ساختار تلسكوپي معروف كه بزرگترين تلسكوپ فضايي جهان است و بنام چشم شيشه اي هم نام برده مي شود بر اساس اوريگامي طراحي گرديده است.

مساحت اين تلسكوپ بيشتر از مساحت يك زمين فوتبال مي باشد.اين تلسكوپ بر اساس نرم افزار «تري ميكر» كه استاد بنام اوريگامي و، پژوهشگر سابق ناسا آقاي رابرت لنگ Robert J. Lang آنرا طراحي نموده است با همكاري دانشمندان لابراتوارلارنس ليورمور در كاليفرنيا ساخته شد. از آن براي طراحي تلسكوپي قابل حمل استفاده كردند كه تلسكوپ مثل يك گل باز مي شود.

10. ساختمان كتابخانه عمومي شهر سياتل بر اساس اوريگامي ساخته شده است. طراح اين بنا رم كولهاس آلماني و جوشا راموس هستند. يكي از كاربردهاي اوريگامي ساخت بناهاي زيبا و مقاوم در برابر زلزله است.

11. اوريگامي در ساخت نقشه ها، چادر ها، ظرف هاي غذا و گنبد استاديوم ها كمك شايان توجهي كرده است.

12. اوريگامي دنياي رياضيات، مهندسي و علوم و هنرهاي ديگر را دچار تحول كار آمدتري نموده است.

13. اوریگامی دنیای مد، از کیف و کفش لباس گرفته تا زیورآلات را نیز دگرگون نموده است.

14. اوریگامی نقش بسیار مفیدی در شاد بودن تدریس رشته های مختلف دارد و کمک زیادی به تغییر رفتار مطلوب آموزشی نموده است.

 

در پایان از شما عزیزان می خواهیم در صورتی که کاربردهای بیشتری از اریگامی در بخش هایی غیر از موارد گفته شده می دانید به صورت مقاله برای سایت هنر مدرسه ارسال نمایید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12