کد خبر : 76983
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1394 15:57
تعداد بازدید : 2017

روش های نامناسب آموزش هنر

هر کودکی هنرمند است. مسئله این است که چگونه پس از این که بزرگ شد، هنرمند باقی بماند. (پابلو پیکاسو)

1.                                                                               

           تولید و ساخت مکانیکی: این کار بدین معناست که معلم انجام فعالیت تولیدی مورد نظر و علاقه خود (مثلاً ساخت گل با کاغذ) را به طور یکسان برای همه دانش آموزان تجویز کند. این فعالیت، ارزش هنری ندارد و تنها خاصیت آن مشغول کردن دانش آموزان است.

2.       هنر تمیز و پاکیزه: بدین معناست که معلم آن قدر بر رعایت پاکیزگی و نظافت در انجام فعالیت هنری تاکید کند که در دانش آموزان نوعی واهمه از به کارگیری آزمایشی رسانه ها، مواد و ابزار تازه شکل گیرد و در نتیجه کنجکاوی و ماجراجویی و خلاقیت، آن هم در حوزه ای که باید مهد پرورش چنین ظرفیت هایی باشد، رو به افول گذارد.

3.       آزادی مطلق و غیر مقید: بدین معناست که معلم، آموزش هنر را یکسره کنار بگذارد. چنین معلمی که تاکید بر ابراز آزادانه مافی الضمیر بدون هرگونه مداخله بزرگسالان دارد گرچه ظاهراً حس عمیقی نسبت به هنر از خود نشان می دهد، در واقع معنا و مفهوم تدریس را درک نکرده است. آموزش هنر صرفاً برای آزادسازی هیجانات و احساسات متراکم و سرکوب شده نیست.

4.       هنر فرمولی: بدین معناست که معلم برای تولید اثر هنری فرمول ها و قواعد مورد علاقه ی خود را به دانش آموزان تحمل کند. مثلاً کاربرد اشکال ساده ی هندسی برای ترسیم اشکال، معلم استفاده از دو دایره بریا ترسیم مربع،یک مثلث و یک مستطیل برای ترسیم خانه. رفتار و رویه ی چنین معلمی در تعارض با روح هنر است و امکان هر نوع ابراز وجود فردی در خلق اثر هنری را از دانش آموز سلب می کند.


منبع: آموزش هنر با رویکرد حل مسئله، نویسندگان: فاطمه فلسفی، هائیده ارسطوی ایرانی  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12