کد خبر : 77432
تاریخ انتشار : 12 تیر 1394 14:10
تعداد بازدید : 2983

نقش والدین در پرورش هنری کودکان

خلاقیت یاد دادنی نیست، ولی اصول فکر کردن خلاق را می توان به کودکان آموزش داد

خلاقیت، از مهم ترین اصولی است كه باید در تربیت كودكان، آن را مدنظر قرار دهیم. خلاقیت و پرورش آن، موجب افزایش اعتمادبه نفس، كمك به پیدا كردن كلید حل مسایل در زندگی، نگاه زیبای انسان ها به زندگی، دوری از هرگونه احساس بی‏ معنی بودن زندگی، پرورش حس كنجكاوی و در نتیجه، شكل ‏گیری شخصیت سازنده و پویا می شود. یكی از مهم ترین راه های پرورش خلاقیت، انجام كارهای هنری توسط كودك است، ولی مهم تر از آن، نقش والدین در مدیریت و حمایت از كارهای هنری كودكان است. درباره این كه والدین چگونه می‏توانند با همیاری خود، موجب پرورش خلاقیت هنری در فرزندان شوند، به نكته‏ هایی اشاره می‏كنیم كه در ایجاد فضای سالم برای تربیت كودكان خلاق، موثر خواهند بود.


1. فراهم کردن امكان دسترسی همیشگی كودكان به مواد مصرفی نقاشی و حجم سازی 

همان طور كه مواد غذایی مختلف مانند لبنیات،پروتئین‏ ها و...، باید در اختیار كودك قرار بگیرند و برای رشد جسمی كودك لازم هستند، مواد دیگری نیز وجود دارند كه موجب رشد خلاقیت می‏شوند، مانند خمیر بازی، كاغذ، مداد رنگی و... در واقع، این مواد، غذای ذهن كودك به حساب می‏ایند. با دسترس بودن این مواد، كودك می‏تواند در تمام لحظات، به كشف دنیای درون و بیرون خود بپردازند و شخصیت خویش را كامل کند.

                                                       

 2. ایجاد فضای مناسب برای فعالیت ذوقی كودكان، صرف نظر از محدودیت‏ های رایج

امر و نهی فراوان و محدودیت والدین برای كارهای كودكان، به خصوص كارهای هنری آن ها باعث می‏شود كودكان نتوانند تمایلات درونی خود را بروز دهند. همین مساله، به مرور زمان، موجب انفعال، عدم تحرك و ضعف در قدرت بیان آن ها می‏شود. بهتر است اجازه دهیم تا جایی كه ضرر زیادی به ما وارد نمی‏شود، از شور و شوق آن ها در كارهای هنری حمایت كنیم.

                                                      

3. دخالت نكردن بزرگ ترها در فعالیت‏ های هنری كودكان

مهم نیست كه نقاشی كودكان زیباست یا نه، مهم نیست آن ها چه قدر از رنگ استفاده می‏كنند و مهم نیست كه انتظارات ما در نقاشی‏ها و كارهای هنری كودكان برآورده شود؛ مهم آن است كه كودك، از كار هنری خود لذت ببرد، به كشف دنیای درون و بیرون خود بپردازد، احساس خوبی داشته و روح خود را آزاد كند. هرگز نباید از آن ها بخواهیم چیزی را كه ما دوست داریم، بسازند. هم چنین دست بردن و اضافه كردن بعضی چیزها به آثار كودكان، موجب رنجش آن ها می‏شود. ما فقط باید آن ها را تشویق کنیم؛ حتی اگر كار آن ها زیبا نباشد.


4. تاكید نكردن بر استفاده از مواد اولیه گران قیمت و نفیس در فعالیت‏ های هنری كودكان

تشریفات و استفاده از وسایل گران قیمت، مورد پسند والدین است، نه كودكان. آن ها دوست دارند آزادانه و با احساس راحتی، به كار هنری خود بپردازند. این راحتی، شاید به قیمت تمام كردن رنگ‏ها و كثیف كردن لباس شان تمام شود، اما در نهایت، احساس خوبی خواهند داشت. احتیاط و مواظبت از وسایل و ابزار هنری، روح آنان را درگیر مسایل حاشیه ای می كند و این مساله، مانع خلاقیت است.


5. اهمیت دادن به آثار هنری كودكان از طریق نگه داری، مراقبت و استفاده از آن ها در تزیین اتاق

این كار، به معنی احترام گذاشتن و ارزش دادن والدین به كار كودكان است و تشویق خوبی برای آن هاست. آن ها یاد می گیرند كه ساخته دست شان، ارزشمند است و از این راه، اعتماد به نفس به دست می آورند. آن ها یاد می گیرند كه به فكر خلق آثار بهتری باشند و این روند مثبت، هم چنان ادامه پیدا می كند.

                                                                         

6. هرگز بچه ها را تشویق نكنید در مسابقات كه كودكی را مقابل كودك دیگر قرار می دهد، شركت كنند

خلاقیت، یك آفرینش منحصربه فرد است. مهم كشف، ابداع و تولید كردن آثار هنری است. ارزش‏گذاری آثار هنری كودكان از طریق مقیاس های جهان بیرونی، كودك را مطیع شرایط بیرونی می كند و او، دیگر تلاش می کند كه رضایت الگوهای بیرونی را به دست آورد تا عقب نماند. این مقایسه ها، بسیار مخرب خواهند بود. والدین باید یاد بگیرند که به كودكان، توجهی غیرمشروط را اهدا كنند؛ فارغ از این كه آن ها، در چه سطحی قرار دارند و تا چه حد، سلیقه های پدر و مادر را برآورده می‏كنند.

منبع: سایت برترین ها


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12