کد خبر : 81152
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1394 10:42
تعداد بازدید : 2430

آموزش هنر به کودکان، خلاقیت پرور است. (بخش اول)

همه ي ما بر روي اين كره ي خاكي آفريده شده ايم، تا راهمان را كشف كنيم و اگر بنا بر ديدگاه كس ديگري زندگي كنيم، هيچ گاه شاد نخواهيم بود.(جيمز ون پراگه)


برای گذر از عصراطلاعات و ورود به دنیای آینده می بایستی كودكان را توانمند، خلاق، ارتباط گر و مسلط به فناوری های جدید روز تربیت كرد، آن چنان كه دارای انگیزش بالا بوده و از شوق زندگی كردن برخوردار باشند تا بتوانند در دنیای پر رقابت و پیچیده آینده تاب تحمل داشته و موفق شوند.

برای پی بردن به اهمیت هنر در بروز خلاقیت بهتر است تعریفی از خلاقیت داشته و سپس به بیان ویژگی های فرد خلاق بپردازیم.

تعریف خلاقیت

بیان تعریفی جامع از خلاقیت كار سختی است و صاحب نظران تعاریف مختلفی ارائه كرده اند. شاید ساده ترین تعریفی كه بتوان از خلاقیت داشت عبارت است از این كه فردی فكری نو و متفاوت ارائه دهد.

استیفن رابینز، استاد رفتار سازمانی خلاقیت را به معنای توانایی تركیب اندیشه ها و نظرات در یک روش منحصر به فرد با ایجاد پیوستگی بین آنان بیان می كند.

گیلفورد، دانشمند آمریكایی خلاقیت را با تفكر واگرا (دست یافتن به رهیافت های جدید برای مسائل) در مقابل تفكر همگرا (دست یافتن به پاسخ) مترادف دانسته است.

 افرادی كه تفكر واگرا دارند در فكر و عمل خود با دیگران تفاوت دارند و از عرف و عادت دور شده و روش های خلاق و جدید را به كار می برند. برعكس كسانی كه از این خصوصیت برخوردار نیستند تفكر همگرا دارند و در فكر و عمل خود از عرف و عادت پیروی می كنند.

ویژگی های فرد خلاق

مهمترین ویژگی های یک افراد خلاق به شرح زیر است :

انگیزه بالایی برای پیشرفت دارند.

آن ها كنجكاو و جستجوگرند.

در انجام كارها دارای پشتكار و انضباط هستند.

انگیزه فراوانی برای كسب دانسته ها و تجربیات جدید دارند.

شوق فراوان برای زندگی كردن دارند.

زیباپسند بوده و علاقمند به آثار هنری هستند.

می توانند بر روی دیگران بسیار تاثیر گذار باشند.

دارای قوه تخیل (فعال) بالایی هستند.

میل به استقلال دارند و از این كه همرنگ جامعه باشند می پرهیزند و در مواردی كه دستورهایی بر خلاف میل یا اعتقادات خود دریافت كنند به سرپیچی از آن ها تمایل نشان می دهند.

در زندگی كمتر جزیی نگر هستند.

پیچیدگی در امور را بر سادگی ترجیح می دهند.

روحیه ای طنزگونه دارند و از شوخ طبعی برخوردارند.

تمایل به انجام كارهایی دارند كه با ریسک توام است.

افراد خلاق كارها را به خاطر لذت و رضایت بخشی انجام می دهند و كمتر تحت تاثیر عوامل بیرونی نظیر شهرت، پول یا تایید دیگران كار می كنند.

گرایش به سادگی و ایجاد نظم دارند.

در انجام تصمیم گیرها انعطاف پذیرند.

مسائل پیچیده را به مسائل ساده ترجیح می دهند.

آن ها تمایل دارند كه احساسات و هیجانات خود را صریح بیان كنند.

افراد خلاق از هوشی بالاتر از حد متوسط برخوردارند.

به موضوعاتی توجه می كنند كه دیگران به آن توجه نداشته اند.

در مواردی آن ها برای یک مسئله می توانند چندین راه حل داشته باشند.

حال با توجه به تعاریف بیان شده در می یابیم كه هنر بواسطه ویژگی های زیر می تواند زمینه ساز خلاقیت در انسان باشد :

۱- هنر آدمی را وادار می كند كه تجربیات جدیدی كسب كند و آن را به دیگران منتقل كند و این خود سرآغاز تبادل اندیشه و ظهور افكار نو خواهد بود و به گفته ارنست دیمنه از پایه گذاران آموزش و پرورش فرانسه، هنگامی كه انسان افكار و تجربیات جدید خود را به دیگران منتقل می كند و از ذهن خود خارج می كند باعث شود همچون حلقه ای از زنجیر عمل كند كه با كشیدن آن به بیرون از ذهن باعث بیرون آمدن افكار جدید تری می شود و این اقدام سبب به فعال نمودن مغز برای اندیشیدن بیشتر می شود.

۲- هنر كمك می كند ذهن آدمی در فضایی آرام بخش و با آزادی سیر كند، كاوش نماید و چیزهای جدید كشف كند و اندیشه هایی بروز دهد كه تجربه نشده است.

اصولاً هنگامی كه ذهن انسان در فضایی ناآرام بسر می برد و دچار تضاد ها، نگرانی ها و دغدغه های فراوان است بخش زیادی از انرژی مغز برای مقابله با این نابسامانی ها به هدر می رود و در نهایت خسته و درمانده می شود و هنگامی كه ذهن خسته است عمق تفكر بسیار نزول می كند و انسان قادر به اندیشیدن عمیق نیست و تنها در هنگام كاركردن، تمایل دارد كه كارهای تكراری كه نیازمند تفكر نیست را به انجام رساند و اگر این عارضه در یك جامعه گسترش یابد می توانیم حدس بزنیم تا چه حد مردم تمایل خواهند داشت برای انجام امور تفكر كنند و فعالیت های خود را با عقل و اندیشه پیش ببرند.

۳- هنر زمینه ساز انگیزش است و انسان را وادار به حركت می كند. انسانی كه با انگیزش بوده و هدفمند به پیش می رود، خلاقیت او را همچون دوست برای رسیدن به هدف یاری خواهد کرد.

۴- هنر با خلق زیبایی ها به مغز انسان آرامش می بخشد و شرایطی را پدید می آورد كه سلول های مغزی در فضایی به دور از هیاهو و نگرانی اندیشه نمایند، چرا كه محیط پر استرس و نگران كننده، برای سلول های مغزی مخرب است.

۵-  هنر می تواند آدمی را به درون خویش هدایت نماید و اگر انسان در این میان خویش را بشناسد و رسالت و هدف بزرگی را برای خود كشف نماید ، باعث ایجاد تحولی در انسان می شود كه زمینه ساز انگیزش درونی بوده و این خود پیش زمینه خلاقیت در انسان خواهد بود.

۶- هنر بهره گیری از قوه تخیل فعال را در انسان تقویت كرده و این خود می تواند زمینه ساز افكار نو شود. بسیاری از اختراعات بزرگ برگرفته شده از تخیل ذهن بزرگانی است كه در گذشته این اختراعات را در ذهن خود تصور كرده بودند و سپس توسط دیگران به عمل تبدیل شده است.

۷ -هنر زمینه ساز جستجو گری انسان به سوی خالق خویش است كه این می تواند سرآغاز رشد اخلاق و شكل گیری خلاقیت مثبت و اثربخش در انسان باشد. بطور مسلم خلاقیت زمانی برای بشر قابل ارزش خواهد بود كه ثمره های آن برای انسان نیكبختی و سعادت در پی داشته باشد.

۸ - هنر زمینه ساز ثبت تجربیات بشر است، تجربیات ثبت شده بشر مهم ترین چیزها برای واداركردن انسان ها به تفكر است و رشد تفكركردن سرآغاز دست یابی به افكار نو و بروز خلاقیت خواهد بود.

۹ -مغز از دو نیمكره تشكیل شده است. دو نیمه مغز شبیه یكدیگر بوده و هماهنگ با هم عمل می كنند. فعالیت هایی نظیر ریاضیات، زبان و ارتباط كلامی، منطق، بررسی و تجزیه و تحلیل و نویسندگی در نیمه سمت چپ مغز انجام می شود و فعالیت های نظیر تصور و تجسم، شناخت رنگ، موسیقی، وزن و آهنگ، خیالات و آرزوها بر عهده نیمه راست مغز است.

هرگاه انسان بتواند از دو نیمه مغز استفاده كند كارایی مغز بطور فوق العاده ای افزایش خواهد یافت. نود درصد مردم با سمت چپ مغز خود فكر می كنند بسیاری از دانشمندان با بهره گیری از هنر تلاش كرده اند نیمه راست مغز خود را فعال نگهدارند و به همین علت لازم است كه با بهره گیری از هنر قابلیت های مغزی خود را افزایش دهیم.

۱۰ -هنر دارای تاثیرات درمانی بر روی بدن انسان دارد كه با بهره گیری از آن می توان به درمان بعضی عارضه ها پرداخت و یا از بعضی مشکلات پیشگیری نمود و این خود سبب سلامت جسم و مغز می شود.

روانكاوان معتقدند هنر از نظر عاطفی موجب كاهش احساس خشم و نفرت و پرخاشگری در كودك می شود و خلق آثار هنری می تواند باعث تقویت اعتماد به نفس در كودك شود . بكار گیری روش های درمانی نظیر نمایش درمانی، قصه درمانی، هنر درمانی، كاربرد موسیقی در درمان بیماران مضطرب و افسرده در حال افزایش است.

تولد نوزاد، آغاز آموزش هنر

هنگامی كه فریاد نوزادی به هنگام تولد به آسمان می رود، گویی فریاد می كشد كه چرا از یك مكان آرام بخش به دنیایی قدم گذاشته است كه شگفت انگیز و پیچیده و تاحدی نا امن است.

او در این هنگام نیازمند آغوش گرم مادر است تا در شب هنگام با صدای لالایی او به خواب رود. لالایی های مادر كه با آهنگی دلنشین خوانده می شود، اولین تاثیر گذاری هنر بر روی جسم و روان كودك است.

این شعرهای آرام بخش كه نسل اندرنسل منتقل شده اند، تاثیر خوبی در سخن گفتن و رشد مغز كودك دارد و از این زمان تا زمانی كه وی به مهدكودك می رود شامل دورانی است كه كودك در خانه و در كنار والدین در حال یادگیری و آموزش است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
آثار نمایشگاه
اثر قبلی
اثر قبلی
تعداد آثـار
25800
تعداد افراد آنلاین
25800
تعداد اعضای گروه
25800
اثر قبلی
تمــاس با مــــــــــا
اثر قبلی
: پست الکترونیک
honar@tebyan.com
:شماره تلفن
81202203
:آدرس
تهران،خیابان نادری،نبش حجت دوست ، پلاک 12